NOWOŚCI W BIBLIOTECE

    Gorąco polecamy ostatnio zakupione dla Was książki:
Laureat Nagrody Nobla 2010 - Mario Vargas Llosa - „ Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”, „Rozmowa w katedrze”
Anda Rottenberg -„Sztuka w Polsce 1945-2005”,
Jacek Hugo-Bader -„Biała gorączka”, „W rajskiej dolinie wśród zielska”

 

W styczniu bieżącego roku księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 21 interesujących pozycji, zakupionych ze środków Fundacji Rozwoju Sztuki Sakralnej Dzieci i Młodzieży Dei Gratia. Książki zostały zakupione z okazji wernisażu prac uczniów – uczestników pleneru w Grecji, który również sponsorowany był przez fundację.

Oto nasze nowości:

 

 

Muzyka. Leksykon historia, sztuka, ikonografia, Alberto Ausoni, wydaw. Arkady

 

 

Kolejny tom z serii Leksykon  historia, sztuka, ikonografia, zawiera zbiór wyobrażeń w różnoraki sposób odwołujących się do świata muzyki i ukazuje związki, które zawsze istniały pomiędzy sztuką dźwięków a historią cywilizacji. Książka dzieli się na dwie części, z których pierwsza ma cztery rozdziały: pierwszy bada rolę muzyki w języku symboli przedstawiającym treści o charakterze filozoficznym i konceptualnym; drugi mówi o związkach muzyki z mitami klasycznymi; trzeci przedstawia główne tematy religijne, w których muzyka odegrała rolę zasadniczą, obrazując harmonię rajską i kakofonię piekielną; czwarty rozdział jest poświęcony wykonaniu muzyki. Druga cześć książki jest poświęcona ikonografii najważniejszych instrumentów należących do zachodniej tradycji muzycznej, od czasów greckich aż po współczesność.

 

 

 

 

 

 

 

Archeologia, Przewodnik, Paul G. Bahn, wydaw. Arkady

 

 

Doskonała lektura dla wszystkich, którzy interesują się dziejami ludzkości. Zawiera setki ilustracji i map, które przybliżają tę intrygującą dziedzinę, jaką jest archeologia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiersze zielone, Teresa Ocieszko, wydaw. Fundacja Rozwoju Sztuki Sakralnej „Dei Gratia

 

Twórczość Teresy Ocieszko nie jest powszechnie znana. Czeka wciąż na odkrywcę i rzetelnego badacza, który opisze jak dojrzewała w czasie – według tytułów zbiorków – od koloru jasnozielonego do soczystej, ciemnej zieleni.

Jej wiersze powstawały w różnych okolicznościach i czasie. Rodziły się z niepokoju i nienasycenia, z braku odpowiedzi na wiele pytań, z ulotności chwili, wspomnień, uczuć.

Wiersze rodziły się też z fascynacji sztuką: najpiękniejsze słońce van Gogha, anioły Giotta, bazylika Bramantego, Cimabue,etc.

Autorka zbiorku  dzieli się z czytelnikiem swoimi zainteresowaniami, zaprasza do „ogrodu sztuk”.

 

 

 

 

 

 

 

Mitologia Greków i Rzymian, Zygmunt Kubiak, wydaw. Świat Książki

 

 

Ta książka stanowi w naszej literaturze wydarzenie bez precedensu. Nie jest uproszczoną i przykrojoną dla potrzeb dziecinnego pokoju historią bogów i bohaterów. Jest fascynującą rekonstrukcją mitycznego świata, dokonaną z precyzją filologa. To pasjonująca podróż w czasie i przestrzeni, źródło informacji o antyku, barwna opowieść o bliskości kulturowej naszej epoki i świata oddalonego od nas o cztery tysiące lat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Encyklopedia Świata Starożytnych Greków, David Sachs, wydaw. Książka i Wiedza

 

Znajomość postaci, zjawisk i wydarzeń z historii starożytnej Grecji jest niezbędnym elementem wykształcenia ludzi zajmujących wyższą pozycję społeczną w Polsce i Europie. Dzięki encyklopedii szybko można znaleźć potrzebne nam informacje. Świetna pomoc naukowa dla uczniów i studentów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewodnik po zabytkach Starożytności, Grecja., Furio Durando, wydaw. Arkady

 

 

"Bogato ilustrowany przewodnik po zabytkach archeologicznych Grecji - kolebki cywilizacji europejskiej. Podział na regiony i wyznaczenie w ich obrębie tras zwiedzania ułatwiają zaplanowanie wycieczek do miejsc o szczególnym znaczeniu oraz stanowisk archeologicznych leżących dalej od głównych szlaków turystycznych. Dodatkową pomocą są dokładne plany dawnych miast, rekonstrukcje rysunkowe i efektowne zdjęcia antycznych budowli i ich detali, opatrzone ciekawymi komentarzami."

 

 

 

 

 

 

 

 

Sztuka Grecka, Elżbieta Makowiecka, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

 

Zamknij okno

Podręcznik akademicki przeznaczony dla studentów historii sztuki, historii, filologii klasycznej i innych kierunków humanistycznych. Doskonale napisany, o trafnie wyważonych proporcjach między zasobem faktów historycznych a podstawową dla tej pracy problematyką artystyczną, wyróżnia się  bardzo wysokim poziomem merytorycznym i dydaktycznym. Podręcznik ten podtrzymuje najlepsze tradycje tego typu opracowań i wypełnia dotkliwą lukę wśród tekstów przeznaczonych dla studentów historii sztuki. Niezwykle istotnym elementem tej publikacji są z oczywistych względów liczne ilustracje, które w tym wydaniu mają ukazać się w wersji czarno-białej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewodnik National Geographic. Grecja, Mike Gerrard

 

 

Przewodnik National Geographic to niezastąpiony towarzysz podróży! Zawiera liczne praktyczne rady i wskazówki, ponad 260 fantastycznych ilustracji, ponad 600 aktualnych adresów muzeów, agencji turystycznych, sklepów, restauracji i hoteli, ponad 45 map i planów, ponad 1000 opisanych miejsc i zabytków, 10 tras wycieczek i zwiedzania. Ponadto historia i kultura, tradycje i mieszkańcy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Vojtech Zamarovský, wydaw. Videograf II

 

Słownik przybliża postacie mitologii greckiej i rzymskiej, przedstawiając ich losy w barwny, nierzadko dramatyczny sposób. Autor nie ogranicza się wyłącznie do mitologii. Dodaje też uwagi o opracowaniu danych postaci i tematów w literaturze, sztukach plastycznych i muzyce. Tekst wzbogacają liczne ilustracje dzieł sztuki zainspirowanych przez bohaterów mitologicznych, a tworzonych od antyku po współczesność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia teatru, pod red. Johna Russella Browna, wydaw. PWN

 

Opracowanie, wykorzystując najnowszą wiedzę, prezentuje 4500 lat historii teatru od przedstawień obchodów świąt w starożytnym Egipcie do czasów najnowszych.

Zespół wybitnych specjalistów opisał teatry różnych kultur i wielość form, jakie przybierały w czasie swych długich dziejów. Za przykłady posłużyły im najwybitniejsze dzieła, twórcy teatralni, aktorzy i najciekawsze postaci teatralne.

Ogromną rolę w książce odgrywają ilustracje, które poruszają wyobraźnię dzisiejszych odbiorców, pomagają zrozumieć prezentowane dzieła i odczuć magię teatru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia brzydoty, pod red. Umberto Eco, wydaw. Rebis

 

Październik 2007 - Kontynuacja wielkiego hitu Historia piękna. Zawarte w tej książce fragmenty antologii, obejmującej teksty z niemal trzech tysięcy lat, opatrzone niezwykłymi ilustracjami, wiodą nas zaskakującym szlakiem pomiędzy koszmarem, strachem i miłością; tu przejawy obrzydzenia podążają równym krokiem...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Encyklopedia. Fotografia cyfrowa od A do Z, Jerzy Fedak, wydaw. Muza

 

 

Książka ta jest adresowana do wszystkich, którzy już fotografują (zarówno aparatami tradycyjnymi, jak i z zapisem cyfrowym), którzy dopiero zamierzają zając się fotografią i do tych, którzy chcą komputerowo przetwarzać zdjęcia. W sposób usystematyzowany podaje wszystkie niezbędne wiadomości zarówno do czysto technicznej umiejętności wykonania zdjęcia, wprowadzenia go do komputera i dalszej obróbki, przygotowania do druku (na drukarce w domu lub w profesjonalnej poligrafii), jak i wypracowania własnego stylu wypowiadania się obrazem. Zakres wiadomości oraz sposób ich omówienia ( z założenia, żeby nadążyć za rozwojem techniki ulepszanej z dnia na dzień, w książce zawarte są przede wszystkim zasady i prawidła postępowania) sprawiają, że będzie ona pomocna dla początkujących i zaawansowanych użytkowników komputerów oraz fotografujących, a jednocześnie nie straci na aktualności .

 

 

 

 

 

 

 

Szkolny Przewodnik po Mitologii, wydaw. Philips Wilson

 

 Niezastąpione kompendium wiedzy o wierzeniach Greków i Rzymian - dziedzictwie kultury europejskiej. Praktyczny indeks postaci i miejsc mitologicznych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Architektura, Jonathan Glancey. Kolekcja Wiedzy i Życia. Największe budowle świata. Architekci. Style i kierunki, wydaw. Hachette

 

 

Książka odkrywa przed czytelnikiem historie architektury trwającą od 5000 lat - projekty, style i konstrukcje, poprzez starożytne budowle aż do nowoczesnych lotnisk i drapaczy chmur. Pomorze poznać style budownictwa nowoczesnego Zachodu, Bliskiego Wschodu, Indii, Chin, Japonii i pozostałych części świata. Znajdziemy w niej opisy materiałów i technologii budowlanych, dowiemy się jakie są kluczowe elementy i charakterystyczne cechy dekoracyjne w każdym z istniejących stylów architektury. Poznamy także najpiękniejsze i największe budowle z całego świata.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cywilizacje starożytne, Sławomir Sprawski, Marcin Pawlak, wydaw. Kluszczyński

 

Zamknij okno

 

 

Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, ma być zaproszeniem do podróży w przeszłość. Z konieczności jest to tylko subiektywny wybór rozmaitych aspektów życia politycznego, społecznego i kulturalnego antyku. Ograniczeni objętością publikacji, unikaliśmy podawania nadmiernej liczby dat i imion, które łatwo mogłyby zniechęcić Czytelnika. Musieliśmy też zrezygnować z omówienia wielu starożytnych cywilizacji, które z pewnością na pamięć zasługują. Wybraliśmy te, których dziedzictwo miało szczególny wpływ na oblicze dzisiejszego świata. polach, jak produkcja ceramiki, budowa dróg, akweduktów czy amfiteatrów. Mamy nadzieję, że nasze teksty oraz towarzyszące im - szeroko dokumentujące pradawne dzieje - ilustracje ułatwią Czytelnikowi pierwsze kroki na drodze wielkiej przygody, jaką jest wyprawa w świat starożytny.

 

 

Wersal, Nicholas d’Archimbaud wydaw. Arkady, tekst J.F. Solnon, B de Cessole, F. Valloire

 

Wersal narodził się z woli jednego człowieka, króla Francji Ludwika XIV, który nieomal na pustkowiu kazał wznieść pałac nie mający sobie równych na świecie. Historia dowiodła, że budowla sprostała temu wyzwaniu. Ten album ma zachęcić czytelnika do zwiedzenia tego cudownego miejsca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Perły architektury. Od 4000 roku p.n.e. do czasów współczesnych pod red. Aleksandry Capodiferro

 

 Istnieją dzieła architektury, które są czymś więcej niż tylko wspaniałymi budowlami pełniącymi funkcje religijne bądź świeckie, stanowią bowiem przejaw absolutnego geniuszu człowieka. Niniejszy album jest propozycją fantastycznej podróży przez sześć kontynentów śladami tajemniczych cywilizacji z przeszłości, a także poszukiwaniem w dziełach powstałych w naszych czasach idei interesujących dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielki Atlas mitów i legend świata pod red. Williama G. Doty’ego, wyd. Świat Książki

 

 Kompendium wiedzy na temat mitologii, zwyczajów i wierzeń ludów całego świata - od Egiptu, Sumeru i Babilonu do Karaibów, Afryki i Australii. Autorzy atlasu analizują i wyjaśniają mity i legendy umieszczając je w rzeczywistości historycznej i społecznej. Opisują bogów czczonych przez naszych przodków oraz zwyczaje, które dotrwały do dnia dzisiejszego niczym echo z odległej przeszłości...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skarby Starożytności pod patronatem Unesco, Marco Cattaneo, Jasmina Trifoni, wyd. Arkady

 

Album prezentuje 100 najważniejszych archeologicznych zabytków, poczynając od jaskiń Lascaux i Altamiry, po buddyjskie i prekolumbijskie rzeźby, świątynie w Angkor i Borobudur czy warowne miasto Hatra w Iraku. Opowiada o dziejach i kulturze człowieka od początków ludzkości do ostatnich osiągnięć starożytnych cywilizacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieje cywilizacji. Odrodzenie, wydaw. Arkady

 

Dzieje cywilizacji to sześciotomowa edycja ukazująca historię dokonań ludzkości od czasów prehistorycznych do dziś. Książki z tego cyklu pomogą Wam poznać i zrozumieć procesy dziejowe wywierające wpływ na całe społeczeństwa, decydujące o ludzkich losach i przekonania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieje cywilizacji. Prehistoria i Starożytność. Wydaw. Arkady

 

"Dzieje Cywilizacji" to sześciotomowa edycja ukazująca historię dokonań ludzkości od czasów prehistorycznych do dziś. Książki z tego cyklu pomogą poznać i zrozumieć procesy dziejowe wywierające wpływ na całe społeczeństwa, decydujące o ludzkich losach i przekonaniach.