Grafika warsztatowa to w obecnych czasach sztuka archaiczna, sięgająca początków druku 1448 r. (otwarcie pierwszej drukarni przez J.Gutenberga). Grafika warsztatowa to także obraz powielany z matrycy za pomocą prasy graficznej.
W naszej szkole prowadzona jest w ramach zajęć z rysunku i malarstwa, ale również jako pracownia otwarta dla wszystkich chętnych w formie fakultetów. Dysponujemy trzema prasami adekwatnie do 3 działów graficznych:
- druk wypukły - linoryt,
- druk wklęsły - sucha igła, akwaforta…,
- druk płaski litografia

Grafika daje bardzo szerokie możliwości plastyczne od ilustracji do formy przestrzennej. Bardzo często jest wykorzystywana jako jeden z elementów w pracach dyplomowych np.: tło do plakatu, relief w metalu czy papierze w projekcie opakowania czy nadruku na tkanie (np. koszulce). W czasach komputerowych, frajda w zabawie z farbą, wałkiem czy dłutem przy odrobinie magii - cieszy się dużą popularnością.

Programowe zajęcia z grafiki warsztatowej realizowane są tylko w klasach pierwszych (2 godz.w tygodniu). W pozostałych klasach wyłącznie w formie zajęć fakultatywnych.

Film z pracowni grafiki warsztatowej
zrealizowany przez Karola Starnawskiego

Zdjęcia do filmu powstały w roku 2007 w nieistniejącej już starej pracowni grafiki w budynku Adlerówki