Etno

Etno świat jest ciekawy, kolorowy jak mieszanka farb na malarskiej palecie. Jego różnorodność sprawiła, że przedrostek etno stał się domeną tolerancji i ludzi pozytywnie nastawionych do życia. Po te barwy z chęcią sięgają twórcy oraz propagatorzy kultury - malarze, muzycy, podróżnicy. Każdy z nich interpretuje je i przekazuje na swój sposób.

Modernistyczna muzyka skomponowana przez Igora Strawińskiego do baletu "Święto Wiosny", zdaje się być znakomitym przykładem wykorzystania tradycji ludowej w sztuce. Nikołaj Roerich przetapia nuty kompozytora i formuje z nich barwną scenografię, a Wacław Niżyński wplata w nią swoją choreografię. Do tej trójki dołącza dzisiaj Andrzej Łączyński, który zainspirowany, bierze udział w sztafecie kultury.

Folklor "Święta Wiosny" Łączyński ujmuje różnymi technikami malarskimi, tworząc zagadkowe wzory; ni kaszubskie, ni słomkowe, a niepowtarzalne. Całość ubiera w enigmatyczną nazwę - "EMFA". Autor tym samym zaprasza nas do wspólnego przeżywania iluzji estetycznej, gdzie muzyka zaznacza swoją symetryczność pociągnięciami pędzla. Gdzie scenografia umieszczona jest w ramach zamkniętego obrazu, o niezbadanej głębi.

Artyzm to wytwór fantazji, to materializacja refleksji autora nad otaczającymi go zjawiskami. Andrzej Łączyński przekazuje nam balet Strawińskiego w formie zagadkowego wzoru wizualnego. Wpatrzcie się w niego, a kontemplując poczujecie jak w was gra, jak tańczy, jak z chwili na chwilę coraz bardziej odbija swój ślad; jak w was ożywa.

Damian Pianowski

Galeria Debiut, ul. Orłowska 8, 23 lipca - 6 sierpnia 2014. Zapraszamy