SZKOŁA PAŃSTWOWA. ROK ZAŁOŻENIA 1945.

 


Lista nowych klas i przyjętych uczniów do klas pierwszych w PLSP. Dokument .pdf.

Lista z punktacją uczniów przyjętych i nieprzyjętych. Dokument .pdf

Osoby starające się o miejsce w internacie proszone są o wysłanie e-mailem prośby o rezerwację miejsca. E-mail do kierowniczki internatu OSM w Gdańsku pani Trumińskiej - a.truminska@osm.gdansk.pl

W tym roku na egzamin przygotowaliśmy w kilku salach 200 miejsc dla naszych kandydatów. Ostateczną liczbę przyjętych kandydatów do trzech lub czterech klas PLSP poznamy dopiero 12 lipca br.

foto: Jacek Michałowski
Orłowo, 25 czerwca 2021

Zakończenie roku szkolnego 2020 / 2021

Dziś uroczystym wręczeniem nagród i świadectw 265 uczniów zakończyło rok szkolny. Spośród nich najwyższą średnią ocen 5,67 może pochwaliść się Karolina Husarek z kl. 2A PLSP. W rankingu klas na pierwszym miejscu ze średnią ocen 4,42 uplasowała się 3A PLSP. Gratulujemy.

foto: Tomasz Zerek

List do absolwentów z okazji Jubileuszu 75+

Od ponad półtora roku wszyscy zmagamy się z zagrożeniem pandemią, obostrzeniami oraz błyskawicznie zmieniającymi się warunkami, do których jako społeczność Szkoły, musimy się dostosować i w których musimy funkcjonować. Brutalna codzienność wpłynęła również na zaplanowane na rok ubiegły obchody 75-lecia istnienia Naszej Szkoły. Ze względu na obostrzenia zmuszeni byliśmy przełożyć uroczystość na wrzesień 2021r., jednak i ten termin przez ostatnie miesiące wydawał się być bardzo niepewny i coraz bardziej nierealny.

Biorąc pod uwagę zmienność sytuacji, tak w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju, pojawianie się kolejnych fal zagrożenia COVID19, nieprzewidywalną przyszłą sytuację prawno-organizacyjną oraz przede wszystkim Wasze bezpieczeństwo i zdrowie, zmuszony jestem podjąć decyzję o odwołaniu planowanego Zjazdu Absolwentów Gdyńskiego Plastyka.


Od 25 czerwca zapraszamy na wystawę 75 lat historii Orłowskiego Plastyka. Wystawę będzie można zobaczyć w obiektach przy ul. Orłowskiej 8 i 39. Wystawa potrwa z przerwą wakacyjną do 1 października br.

Wyróżnienie dla Marty Talarek z klasy 1B w Międzynarodowym Biennale Fotografii Szkół Plastycznych. Prace Marty powstały pod artystyczną opieką mgr Tomasza Zerka. Gratulujemy.


1. Miejsce dla Moniki Bartosiak z kl. 4A PLSP w VI Ogólnopolskim Biennale Grafiki Projektowej w kategorii identyfikacja wizualna.

Biennale jest organizowane przez Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Praca powstała pod opieką artystyczną mgr Andrzeja Jurkiewicza. Gratulujemy.

21.06.2021, foto: Jacek Michałowski

21 czerwca br. odbyła się zabawa otrzęsin klas pierwszych PLSP.

Nasi zdolni uczniowie odnoszą sukcesy nie tylko w konkursach, reprezentują szkołę w akcjach plastycznych... czasem bardzo słodkich. Amelia Korczak z klasy 1B wzięła udział w fantastycznym i smacznym projekcie mistrzyni cukiernictwa Igi Sarzyńskiej z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. Malarskie realizacje Amelii można oglądać na pierniczkach oraz śledzić na FB: Iga Sarzyńska "Wzrusza Toruń" i instagramie: @iga_sarzynska oraz IG Amelii @kamelie.art.
Inne publikacje:     trojmiasto.pl


foto: Michał Niski

Z satysfakcją informujemy, że Michal Niski z klasy 3B zakwalifikował się do ścislego finału prestiżowego konkursu Grand Press Photo 2021 w kategorii Young Poland - zdjęcie pojedyncze. Serdecznie gratulujemy.

Anita Kawiecka z klasy 3A PLSP zdobyła nagrodę za najlepszy plakat w kategorii szkół ponadpodstawowych w zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej konkursie na Plakat 2021. Praca powstała pod opieką artystyczną dr Barbary Kasperczyk-Gorlak. Gratulujemy.

Gdańsk, Most Krowi, 21 maja 2021

W dniach 17-21 maja br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w plenerach artystycznych na terenie Trójmiasta. Po długiej izolacji i nauce zdalnej były to pierwsze zajęcia dla "całych klas" bez podziału na mniejsze grupy. Na zdjęciu klasa 5 OSSP z nauczycielem panem Piotrem Budziszewskim.


Fot: archiwum szkolne, lekcja malarstwa - M. Abakanowicz stoi przy sztuludze

Rada Szkoły przy ZSP wystąpiła do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o nadanie imienia profesor Magdaleny Abakanowicz Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni.

4 maja 2021 - egzamin maturalny z języka polskiego

Matura 2021

zdjęcia: Jacek Michałowski

foto: Jacek Michałowski

30.04.2021 - Pożegnanie absolwentów, wręczenie dyplomów ukończenia szkoły

Pobierz duże zdjęcie 6010x3770 pikseli, 8,1MB

Rok Tadeusza Różewicza

Etiuda filmowa przygotowana przez uczennice klasy 2B PLSP


Aleksandra Gołuńska, kl. 2B PLSP

Internetowa galeria prac uczniów

Malwina Naguszewska - Spacer - 1 miejsce

Portret rodzinny - Czas pandemii

W XII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Portret Rodzinny – Czas pandemii” organizowanym przez Zespół Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie została nagrodzona trójka uczennic z naszej szkoły.
W kategorii 18-20 lat:
1. miejsce zdobyła Malwina Naguszewska kl. 3C PLSP
2. miejsce zdobyła Marta Kacprzycka kl. 3A PLSP
wyróżnienie – nagrodę Dziekana Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie otrzymała Agnieszka Lezner kl. 2E PLSP.

Na konkurs wpłynęło 621 prac z kraju i zagranicy. Opiekunami artystycznymi uczennic byli malarze: Piotr Budziszewski, Wojciech Juchniewicz oraz Józef Paweł Karczewski. Cieszymy się, że w trudnych czasach do nauki i pracy oraz braku kontaktów międzyludzkich to właśnie sztuka podejmuje dialog skutecznie nas łącząc i dając nadzieję nowego życia.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile w której jako Szkoła weźmiemy udział.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
W tygodniu 19-23.04 nasze profile przyozdobimy żonkilem - symbolem zbiorowej pamięci. Uczniowie wezmą udział w lekcji o powstaniu w getcie warszawskim z wykorzystaniem materiałów Muzeum POLIN.


Wyzwanie z wf

W miesiącu marcu odbył się konkurs - wyzwanie z wf „60km na 6!”. Uczestnicy w ciągu 1 miesiąca mieli za zadanie wybranym sposobem (marsz, bieg, jazda na rowerze, nordic walking, rolki) pokonać min. 60 km. Wszystko musieli udokumentować zdjęciami lub print screen-em z dowolnej aplikacji sportowej mierzącej aktywność fizyczną. Celem konkursu była popularyzacja aktywności fizycznej, różnych form aktywnego spędzania czasu wolnego, promowanie aktywności fizycznej jako źródła zdrowia i zdrowego stylu życia. Konkurs ukończyło 15 osób z różnych klas uzyskując imponujące wyniki. Gratulujemy !!!

Wyróżnieni uczniowie: Zuzanna Kozak 4a, Bożena Młynarska VOSSP, Weronika Treppa 3c, Anna Serafin 1b, Anna Korpak 3a, Zuzanna Czarnecka 2d, Natalia Śliwińska 1a, Katarzyna Krajewska 3a, Maciej Nowacki 3a, Weronika Pilacka 3a, Pola Rapacz 2e, Wiktoria Szamotulska 2a, Natalia Podworska 2b, Maja Mądry 1c, Marta Patok 2e.

V Biennale Plakatu "Mój ślad" - wystawa prac

Od 12 marca do 2 kwietnia 2021. zapraszamy do Galerii Debiut na wystawę pokonkursową V Ogólnopolskiego Biennale Plakatu Szkół Plastycznych "Mój ślad".

Zdjęcia z otwarcia wystawy plakatów 5. Biennale - Ewa Manuszewska i Jacek Paluchowski

Od 12 lutego zapraszamy na wystawę studentów z Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. ASP dr hab. Dariusza Syrkowskiego. Tematem malarskich poszukiwań jest Stocznia jako symbol Wybrzeża. W 2020 r. minęła 40. rocznica podpisania porozumień sierpniowych na terenie Stoczni Gdańskiej. To wydarzenie oraz spojrzenie młodych ludzi na otaczający ich świat stało się pretekstem do powstania wystawy.
Otwarcie wystawy 12.02.2021 r o godz, 12:30. Wystawę będzie można oglądać do 7.03.2021 r. zachowując obowiązujące normy sanitarne.

Galeria Debiut, przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni, ul. Orłowska 8


Już kolejny rok nasza Szkoła gra w największej orkiestrze świata. Zbieramy na wsparcie oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. W tym roku nietypowo, bo on line, zgodnie z rządowymi wytycznymi związanymi z pandemią. Sztab In Gremio założył konto na Allegro i wszystkie prace wystawiamy na Aukcje Allegro dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prosimy o śledzenie aukcji, udostępnianie na portalach społecznościowych oraz licytowanie. Link do aukcji: https://allegro.pl/uzytkownik/MarekRadyko?bmatch=cl-dict210105-ctx-uni-1-3-0112.
W tym koncercie gramy wszyscy!
Siema!

Film "Rumia - miasto z wikliny" Marty Kacprzyckiej z 3A PLSP zakwalifikował się do finału Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego "9 Minut" w Warszawie.
Festiwal w tym roku odbywa się online. Film został zrealizowany pod artystyczną opieką dr Macieja Jarczyńskiego.
Gratulujemy.

Złoty Medal dla Julii Wach z kl. 5OSSP w V Ogólnopolskim Biennale Plakatu

Praca Julii powstała na zajęciach projektowania graficznego w pracowni pana Stanisława Stryjewskiego.
W tym samym biennale Brązowy Medal zdobyła Dominika Plucińska z kl. 6OSSP - nauczyciel Andrzej Jurkiewicz, a Wyróżnienia otrzymały: Alicja Liss z kl. 4A PLSP - nauczyciel Teresa Burzycka i Weronika Pilacka z kl. 3A PLSP - nauczyciel Andrzej Jurkiewicz. Wszystkim uczniom i nauczycielom serdecznie gratulujemy.


Wyniki V Ogólnopolskiego Biennale Plakatu Uczniów Szkół Plastycznych - "Mój ślad", Gdynia 2020

Protokół Jury V Biennale - .PDF

Zdjęcia z obrad Jury - 5.12.2020

Wyróżnienie dla Zuzanny Kozak z kl. 4A

w VIII Międzynarodowym konkursie - MIĘDZYKULTUROWE POSZUKIWANIA W SZTUCE "CYBERPRZEMOC". Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Plastycznych w Łodzi. Praca Zuzanny powstała pod opieką artystyczną mgr Andrzeja Jurkiewicza. Serdecznie gratulujemy.

10 lat współpracy i wymiany młodzieżowej naszej szkoły oraz Marie-Curie-Gymnasium w Recklinghausen


I miejsce EX AEQUO w V Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno - Fotograficzno - Filmowym "JA" organizowanym przez Liceum Plastyczne w Słupsku.

Animacja "The paper city cancan" została przygotowana i wykonana przez Martę Kacprzycką z kl. 3A i Wiktora Marcinkowskiego z kl. 3B.
Praca była odpowiedzią na zadanie "Korespondencja muzyki ze sztukami wizualnymi" w ramach przedmiotu muzyka prowadzonego przez dr Macieja Jarczyńskiego.
Gratulujemy.

Zamieszczamy krótką recenzję JURY na temat nagrodzonego filmu „The paper city cancan”:
„…animowana wariacja symfonii miejskiej w rytmie słynnego kankana, zwraca uwagę precyzją wykonania. Dynamizm dyktowany muzyką udaje się uzyskać nie tylko za pomocą montażu, ale również światła. To ostatnie pełni tu zresztą dość ambiwalentną rolę: na poziomie formy – pozwala wydobyć z ciemności białe budynki, na poziomie treści – potrafi siać zniszczenie. Niezwykle atrakcyjny i zabawny charakter całości nie pozostawia złudzeń: świat, który znamy, płonie i jako ludzie (motyw ręki dzierżącej zapalniczkę!) mamy w tym swój udział…” - JOANNA GAJDO

„…skromnością i wyrachowaniem udowadniał, że film był pełny jako sztuka i rozrywka. Przemyślany obraz dowodził swojej dojrzałości a autorzy byli świadomi tego co robią…” - WOJCIECH STEFANIEC

„…film „...Cancan” zasługuje na uwagę ze względu na swą minimalistyczną, a zarazem niezwykle interesującą formę. Film jest dynamiczny, miejscami humorystyczny, bardzo dobrze się ogląda ze względu na synchronizację muzyki z obrazem. Autor wciąga widza w swoją historię także poprzez ciekawe operowanie światłem i cieniem. Na uwagę również zasługuje profesjonalny montaż. Film jest przemyślany i dobrze zrealizowany…” - KAMILA SZUBA – SALWIAK

„…“Paper city cancan” - realizatorzy nie epatują widza nadmiarem rozwiązań formalnych. Ograniczając się do konwencji (90%) czarno-białego baletu geometrycznych form quasi-miasta - świetnie kontrastujących z kolorem, realnym ogniem. Jurorzy podkreślają świetny montaż obrazu i dźwięku. Intelektualny skrót - jak b. dobry plakat. W obu filmach uwagę zwraca troska o istotne problemy świata, subtelna sugestia ekologiczna. Pozostaje nadzieja, że nasz realny świat NIE jest “paper city”…

Na styku morza i lądu

Nowa wystawa w sali Art39. Historia Gdyni na fotografiach.

Wernisaż wystwy - 16 października 2020, godz. 17.00.
Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni, ul. Orłowska 39.
WSTĘP WOLNY.

Zdjęcia z wernisażu: Jacek Michałowski

Wystawa prac naszych pedagogów w Galerii Sztuki "Nowy Warzywniak" w Oliwskim Ratuszu Kultury

Więcej nt. wystawy przeczytasz na stronie Galerii "Nowy Warzywniak"

foto: Jacek Michałowski

Muzyka filmowa symfonicznie

10.10.2020 o godzinie 17:00 zapraszamy na koncert Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej zatytułowany „Muzyka filmowa symfonicznie”. W programie między innymi muzyka z filmów: Forrest Gump, Siedmiu wspaniałych, Ojciec chrzestny, E.T., Noce i dnie, Pan Tadeusz.
Orkiestra zagra pod batutą Ludmiły Kachan.

SALA Art 39, Zespół Szkół Plastycznych, ul. Orłowska 39.

WSTĘP WOLNY
Prosimy o przybycie co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem koncertu. Prosimy o przybycie w maseczkach zasłaniających nos i usta.

Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni zaprasza 25.09.2020 r. o godz, 12:30 na otwarcie wystawy prac uczniów z zajęć online "Zdalne sterowanie".
Prace zostały wykonane przez uczniów w domach przy użyciu podstawowego warsztatu plastycznego. W wyniku panedmii Covid-19 nadzór nauczycieli odbywał się na konsultacjach online od połowy marca 2020 r. do końca roku szkolnego.
Wystawa zbiorowa będzie prezentować dziedziny: rysunek, malarstwo, fotografię, projektowanie graficzne, instalacje przestrzenne.
Wystawę będzie można oglądać do 18.10.2020 r. przestrzegając norm sanitarnych obowiązujących obecnie w miejscach publicznych #nosmaske.

Galeria Debiut, ul. Orłowska 8
poniedziałek-piątek 10:00-15:00
sobota-niedziela 11:00-16:00

Zdjęcia: Jacek Michałowski

foto: Jacek Michałowski

Nasza szkoła skończyła 75 lat

Skromne jubileuszowe obchody miały miejsce 18 września br. W galerii prezentujemy zdjęcia wykonane przez Jacka Michałowskiego.


Wystawa plenerowa - PRZEPŁYW INFORMACJI

Zapraszamy na otwarcie wystawy plenerowej pt. PRZEPŁYW INFORMACJI. W programie performance, obiekty, instalacje, fotografie, rysunki. Na wystawie będą prezentowane fotografie naszego absolwenta i obecnego pracownika działu fotografii Jacka Michałowskiego.
Miejsce – trawnik przed Pałacem Przebendowskich, ulica Zamkowa 2A, Wejherowo.
Termin - 20 września 2020, godzina 17.00
Wystawa potrwa do 6 października. Organizatorzy : Spichlerz Sztuki Wejherowo oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Wstęp wolny. Zapraszamy!

foto: Jacek Michałowski

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w ZSP. Z powodu pandemii wirusa pierwszy raz od 75 lat uroczystość była podzielona na dwa obiekty i 15 grup. W naszej szkole naukę rozpoczęło 354 uczniów w 15 oddziałach. Tradycyjne wspólne zdjęcie na rozpoczęcie roku szkolnego zmuszeni byliśmy przełożyć na inny termin. Na osłodę w galerii fotograficznej prezentujemy 97 fotografii z inauguracji roku wykonanych przez Jacka Michałowskiego.

Sukcesy naszych uczniów na COR AD COR Film Festival

Z dużą satysfakcją informujemy, że filmy zrealizowane przez uczniów z kl. 5 OSSP (Maja Cygańska, Amelia Nowak, Zuzanna Kobiela i Tymon Wójcik) zakwalifikowały się do finału 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Cor Ad Core Film Festival".

W finale festiwalu Amelia Nowak zdobyła wyróżnienie.

Prace powstały na zajęciach projektowania multimedialnego pod opieką artystyczną dr Macieja Jarczyńskiego.
Gratulujemy.

Kilka prac powstałych na zajęciach projektowania multimedialnego (Marii Dakszewicz, Karoliny Kwater i Hanny Żydonik z VOSSP) oraz na zajęciach z muzyki (animacja wykonana przez Martę Kacprzycką 2A i Wiktora Marcinkowksiego 2B) walczą w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Uczniowskich "Młode Albatrosy 2020". W tym roku konkurs odbywa się w całości online. Trwa również głosowanie na nagrodę publiczności.

Cały zestaw filmów pretendujących do nagrody publiczności można obejrzeć na stronie Youtube (klik >>>).

Obejrzyjcie cały zestaw i zagłosujcie na najlepszy film pod linkiem (klik >>>).