Treści strony przeznaczone dla uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni
materiały zgromadziła i opracowała mgr Magdalena Jędrzejczak
- 1. Prehistoria, Mezopotamia.
-
2. Starożytny Egipt.
-
3. Sztuka egejska.
-
4. Starożytna Grecja.
-
5. Sztuka Etrusków.
-
6. Starożytny Rzym.
-
7. Sztuka wczesnochrześcijańska.
-
8. Bizancjum.
-
9. Sztuka islamu.
-
10. Preromanizm.
-
11. Romanizm.
-
12. Gotyk europejski.
-
13. Gotyk w Polsce.
-
14.
-
15. Renesans włoski.
-
16. Renesans niderlandzki.
-
17. Renesans niemiecki, francuski, hiszpański.
-
18. Manieryzm.
19. Renesans i manieryzm polski.
-
20. Barok włoski.
-
21. Barok flamandzki i holenderski.
-
22. Barok, hiszpański, francuski, angielski i niemiecki.
-
23. Barok polski.
-
24. Rokoko.
-
25. Klasycyzm.
-
26. Akademizm i historyzm.
-
27. Romantyzm.
-
28. Prerafaelici.
-
29. Realizm.
-
30. Symbolizm, nabizm.
-
31. Impresjonizm, neoimpresjonizm i postimprsjonizm.
-
32. Arts and crafts, secesja.
-
33. Młoda Polska i rzeźba XIX wieku.
-
34. Architektura i rzeźba XIX wieku.
-
35. Fowizm, ekspresjonizm.
-
36. Kubizm.
37. Ekspresjonizm.
-
38. Futuryzm.
39. Dadaizm.
-
40. Konstruktywizm.
-
41. Neoplastycyzm.
-
42. Bauhaus.
-
43. Surrealizm.
-
44. Socrealizm.
-
45. Formizm.
-
46. Stowarzyszenie Artystów Polskich Rytm.
-
47. Koloryzm polski.
48. Grupa Krakowska.
-
49. Ecole de Paris.
50. Grupa Artes.
-
51. Art deco.
52. Abstrakcja powojenna.
- 53. Neofiguracja.
-
54. Pop art.
-
-
55. Hiperrealizm.
-
56. Nowy Realizm.
-
57. Konceptualizm, Land art.
-
58. Art brut, sztuka zaangażowana.
-
59. Op art, Kinetyzm, Minimal art
- 60. Architektura XX wieku.
- 61. Rzeźba XX i XXI wieku.
- 62. Polska szkoła plakatu.
- 57. Akcjonizm.
-
64. Artyści poza kierunkami.
- Informacje o kanonie dzieł sztuki
- Sztuka ery prehistorycznej
- Sztuka starożytnej Mezopotamii
- Sztuka starożytnego Egiptu
- Sztuka świata egejskiego
- Sztuka starożytnej Grecji
- Sztuka etruska
- Sztuka starożytnego Rzymu
- Sztuka wczesnochrześcijańska
- Sztuka bizantyńska i bizantynizująca
- Sztuka krajów islamskich
- Sztuka przedromańska i romańska
- Sztuka gotycka i protorenesansowa
- Między gotykiem a renesansem
- Sztuka renesansu
- Manieryzm
- Renesans i manieryzm w Polsce
- Sztuka baroku europejskiego
- Sztuka rokoka europejskiego
- Sztuka baroku i rokoka polskiego
- Sztuka neoklasycyzmu w Europie, sztuka czasów stanisławowskich i klasycyzm w Polsce
- Romantyzm
- Szkoła z Barbizon
- Realizm
- Akademizm i historyzm
- Prerafaelici
- Symbolizm
- Impresjonizm
- Neoimpresjonizm
- Postimpresjonizm
- Nabizm
- Architektura XIX wieku (po klasycyźmie)
- Rzeźba XIX wieku (po klasycyźmie)
- Secesja
- Młoda Polska
- Fowizm
- Protoekspresjonizm
- Ekspresjonizm
- Nowa Rzeczowość
- Kubizm, orfizm i grupa Section d'Or
- Futuryzm
- Początki abstrakcjonizmu
- Neoplastycyzm
- Informel
- Color Field Painting
- Grupa „Zero”
- Nowa Figuracja i sztuka zaangażowana
- Dadaizm
- Surrealizm
- Bauhaus
- Architektura 1 połowy XX wieku
- Formizm
- Koloryzm
- Grupa Rytm
- Grupa Artes
- Grupa krakowska
- Konstruktywizm
- Pop art i Nowy Realizm
- Fotorealizm
- Op art
- Konceptualizm
- Land art
- Architektura 20 wieku
- Arte povera
- Art brut
- Socrealizm
- Rzeźba XIX i XX wieku (po Rodinie)
- Artyści poza kierunkami
-
Czym kanon nie jest?
1. Dokumentem oficjalnym.
2. Wyczerpanym źródłem informacji o znanych dziełach.
3. Jedynym źródłem waszej wiedzy o sztuce.
Czym kanon jest?
1. Zbiorem dzieł uznanych przez nauczycieli historii sztuki za ważne dla danego okresu.
2. Materiałem pomocniczym w nauce do egzaminu maturalnego i dyplomowego na poziomie podstawowym.
O czym należy pamiętać korzystając z kanonu?
1. W przypadku podanych dzieł nie wystarcza jedynie umiejętność ich rozpoznania; należy umieć je zanalizować.
2. Umiejscowienie konkretnego artysty w danym kierunku jest czasami trudne i może budzić kontrowersje. Na stronach internetowych innych szkół plastycznych nie ma zatem podziału na poszczególne kierunki w przypadku sztuki XXwiecznej. My zaproponowaliśmy wam przykładowy podział, ale cały czas należy pamiętać, iż twórczość jednego artysty może być omawiana przy różnych zjawiskach i kierunkach.
3. To, że dzieło znalazło się w kanonie nie oznacza, że żadne inne nie może znaleźć się w arkuszu maturalnym.
4. Kanon jest dokumentem otwartym. Dopisaliśmy wam kilka dzieł, które ważne są na przykład dla naszego regionu (a nie występują w podstawowej wersji kanonu), tak, byście mieli ułatwione zadanie przy nauce do egzaminu dyplomowego
Sztuka ery prehistorycznej:
Ornament z przedstawieniem
plecionki celtyckiej
Wenus z
Willendorfu
Wenus z Lespugue
Bizon z Altamiry (malowidło)
Malowidła z Tassili (Algieria)
na Saharze
Malowidła z Lascaux (min fryz koników
chińskich, scena polowania
ze zranionym bizonem, szaman)
Zespół Stonehenge (plan, bryła)
Menhiry z
Carnac
Bogini
Matka z Çatal Hüyük
Zabudowa Biskupina (plan, brama, wnętrze)
Światowid ze
Zbrucza
Niedźwiedź z
Sobótki
Sztuka starożytnej Mezopotamii (wymagane tylko przy maturze na poziomie rozszerzonym):
Zigurat z Ur (bryła, rekonstrukcja)
Płaskorzeźba Zraniona
Lwicai Polowanie
na lwy z pałacu Assurbanipala w Niniwie
Brama bogini
Isztar w Babilonie (droga
procesyjna)
Rekonstrukcja
Babilonu
Królewska lira z
głową byka z Ur
Sztandar z Ur
Posąg Gudei z Lagasz (in.)
Stella
Hammurabiego (in.)
Figurka złotego kozła z
Ur
Wiszące ogrody
Semiramidy (rekonstrukcja)
Ryton w kształcie głowy byka
Lamassu z pałacu Sargona II w Chorsabad
Stela Naramsina
Tabliczka z pismem
klinowym Sumerów
Sztuka starożytnego Egiptu:
Paleta Narmera
Portrety
trumienne z Fajum
Rysunek mastaby
Piramida
Dżesera w Sakkara (schodkowa)
Piramida
Snefru w Dahszur (łamana)
Piramidy Cheopsa,
Chefrena, Mykerinosa w Gizeh (właściwe)
Sfinks w Gizeh
Triada króla Mykerinosa
Przedstawienie pary
książęcej Mykerinosa z małżonką
Skryba z Sakkara
Przedstawienie
Rahotepa i Nofret z Medum
Kolosy Memnona w
Tebach Zachodnich
Figurka kobiety warzącej piwo
Uszebti
Urny kanopskie
Posąg Kaapera z Sakkary („Wójta”)
Złota maska
Tutenchamona
Wnętrze
grobowca Tutenchamona
Posąg Chefrena
Posąg Sezostrisa III
Głowa królowej Nefretete z
Tellel Amarna
Kamień z Rosetty
Płaskorzeźba z
przedstawieniem Echnatona z rodziną (in.)
Kolumny i
kapitele egipskie (palmowy, lotosowy i hatorycki)
Świątynia
Ramzesa II w Abu Simbel (fasada)
Świątynia Horusa w Edfu (plan, pylony)
Świątynia
królowej Hatszepsut w Deir el Bahari (fasada)
Świątynia Amona w
Karnaku
Malowidło Tancerka
i dwie muzykantki z grobowca Nachta w Tebach
Malowidło z
przedstawieniem polowania
na dzikie ptactwo z grobu skryby Menny w Tebach
Malowidło z
przedstawieniem gęsi z
Medum z mastaby Nefermant i Atet
Malowidło z
przedstawieniem żniw
i winobrania z grobu skryby Menny w Tebach
Malowidło z
przedstawieniem płaczek oraz różnych narodowości z grobowca Ramzesa III w Tebach
Fragment rzeźby lub malowidła z
hieroglifami egipskimi
Dowolny sarkofag egipski
Sztuka świata egejskiego:
Malowidła z Knossos – Paryżanka, Książę wśród lilii, Woltyżerka na
byku
Waza kreteńska z
ośmiornicą
Plan pałacu w Knososs i Tyrynsie
Figurka z
przedstawieniem bogini z wężami z Knossos
Ryton w kształcie głowy byka
Sala tronowa w Knossos
Kolumny z pałacu w Knossos
Plan megaronu w Knossos
lub Tyrynsie
Rekonstrukcja
megaronu
Idole cykladzkie
Złota maska grobowa
Agamemnona z Myken
Brama Lwów w Mykenach
Sztuka starożytnej Grecji:
Ornamenty: meander, kimation joński (jajownik, wole oczy), wstęga falista, astragal, fryz palmetowy, anthemion, akroterion akantowy
Porządki: dorycki, joński, koryncki
Plan
akropolu ateńskiego
Partenon na akropolu ateńskim (plan, bryła, metopy, fryzy,
tympanony)
Erechtejon na akropolu ateńskim (plan, bryła
ogólnie i od
strony ganku kariatyd)
Świątynia Ateny – Nike (Nike Apteros) na Akropolu (bryła)
Propyleje na Akropolu
Plan Pergamonu
Poliklet Młodszy – Teatr w Epidauros
(plan, widok
ogólny)
Plany świątyń:
podział na monopteros, peripteros, prostylos itp
Świątynia Hery w
Paestum
Świątynia Artemidy (Artemizjon) w
Efezie (rekonstrukcja)
Mauzoleum w
Halikarnasie (rekonstrukcja)
Latarnia morska
na wyspie na Faros koło Aleksandrii (rekonstrukcja)
Kolos Rodyjski (rekonstrukcja)
Posąg Zeusa z Olimpii (rekonstrukcja)
Świątynia Ateny (Marmaria) i amfiteatr w Delfach
Posąg kurosa (np.
z Melos)
Posąg kory archaicznej
Dama z Auxerre
Posejdon z
Artemizjonu
Posąg Zeusa
Olimpijskiego
Jeździec z Rampin
Posąg Woźnicy z Delf
Moschoforos
Fidiasz – posąg Ateny Partenos (na przykładzie rzymskiej kopii),procesja
panatenajska – płaskorzeźba z Partenonu , metopa z
centaurami
Poliklet – Doryforos, Diadumenos, Nike zawiązujące sandał – płaskorzeźba
Myron – Dyskobol
Praksyteles – Hermes
z małym Dionizosem, Afrodyta
z Knidos, Apollo
z jaszczurką
Skopas – Bachantka
Ares Ludovisi
Tron Ludovisi
Lizyp – Odpoczywający
Herakles (Farnese), Apoksyomenos
Nike
z Samotraki
Grupa Laokoona
Wenus z Milo
Leochares Apollo Belwederski
Boetos z
Chalkedonu Chłopiec z gęsią (duszący gęś)
Chłopiec wyciągający cierń z nogi
Umierający Gal, Gal zabijający siebie i żonę
(Ludovisi)
Ołtarz
pergamoński (plan, bryła,
płaskorzeźby z fryzu)
Kształty
naczyń ceramicznych, podział na wazy, amfory, lekyty itp
Przykładowe
wazy w stylach: geometrycznym,
orientalizującym, czarno
i czerwonofigurowym
Czarnonofigurowa waza François oraz waza czarnofigurowa
z przedstawieniem Achillesa i Ajaksa grających w kości
Sztuka etruska:
Plan typowej
świątyni etruskiej
Sarkofag
małżonków z Cerveteri (Caere)
Widok grobowca
etruskiego z zewnątrz
Wilczyca kapitolińska
Apollo z Veii
posąg Arringatore (Orator, Mówca)
Brązowe lustro
Chimera z Arezzo
Przykładowe naczynie
ceramiczne typu bucchero
Przykładowe malowidła z
grobowców, np Grający na
podwójnym flecie, Uczta, Tancerka, Walka bokserska, Nurkowie
Sztuka starożytnego Rzymu:
Ornament: bukranion
Porządek toskański i kompozytowy
Plany bazylik rzymskich
Świątynia Westy w
Tivoli rekonstrukcja (bryła)
Panteon w
Rzymie (plan, przekrój, fasada, wnętrze) (rys.)
Amfiteatr
Flawiuszów (Koloseum) w Rzymie (bryła, elewacja)
Dom rzymski
w Pompejach (przykładowy np. rekonstrukcja)
Łuk Tytusa (in.)
Łuk Konstantyna
Łuk Septymiusza
Sewera
Forum Romanum (rekonstrukcja i widok dzisiejszy)
Circus Maximus (rekonstrukcja i widok dzisiejszy)
Zamek Anioła (Mauzoleum
Hadriana) w Rzymie
Grobowiec Cecylii
Metelli
Świątynia Gajusza
i Lucjusza w Maison Carree (in.)
Malowidła z willi
Livii w Prima Porta
Widok na via Sacra
Kolumna Trajana w
Rzymie (frag.)
Forum Trajana (plan)
Pałac
Dioklecjana w Splicie (in.)
Termy Karakalli
Akwedukt PontduGard w Nîmes
Ara Pacis
(Ołtarz Pokoju) w Rzymie (bryła, płaskorzeźby)
Statua Barberini
Posąg konny Marka
Aureliusza w Rzymie
Posąg cesarza
Augusta z Prima Porta
Portret Seneki, Flawijki
Flora
tzw. Primavera, fresk z domu w Stabiach
Freski z domu
Wettiuszów w Pompejach
Portret Dziewczyny
z rylcem (tzw. Safona) z muzeum w Neapolu
Mozaiki z
Domu Fauna w Pompejach (Bitwa
Dariusza z Aleksandrem pod Issos, gołębie pijące ze złotej wazy)
Mozaika czarnobiała Cave
Canem
Sztuka wczesnochrześcijańska:
Ornament
wczesnochrześcijański z monogramem Chrystusa
Postać oranta
Rekonstrukcja i plan wczesnochrześcijańskiej bazyliki św. Piotra w Rzymie
Mauzoleum Santa Constanza w Rzymie (wnętrze, plan, bryła)
Katakumby z malowidłami (wybrane wnętrze) (in.)
Bazylika
San Apollinare Nuovo w Rawennie (wnętrze, mozaiki, bryła)
Kościół San Vitale w
Rawennie (plan, wnętrze, mozaiki z prezbiterium)
Baptysterium Arian w Rawennie (in.)
Chrystus
Dobry Pasterz – rzeźba
z Muzeum Watykańskiego
Chrystus
Dobry Pasterz – mozaika
z Mauzoleum Galii Placydii w Rawennie
Sarkofag
Juniusa Bassusa z Muzeum Laterańskiego w Rzymie
Mozaika
z przedstawieniem Chrystusa Pantokratora z Monreale na Sycylii
Mozaika z
przedstawieniem Chrystusa Pantokratora z Capella Palatina w Palermo
Sztuka bizantyńska i bizantynizująca:
Kapitele bizantyjskie
Cerkiew
Wasyla Błażennego (inaczej Wasilija Błogosławionego, sobór Pokrowski,
katedra Opieki Matki Boskiej) w Moskwie
Bazylika
św. Marka w Wenecji (fasada, plan, wnętrze)
Anthemios z Tralles, Izydor z Miletu
– kościół Hagia Sophia w Konstantynopolu (bryła, plan, wnętrza, kapitele)
Kaplica Trójcy Świętej
przy zamku w Lublinie (wnętrze1, 2, 3, 4)
Ikona Matki Boskiej Włodzimierskiej
Rublow – ikona z
przedstawieniem Trójcy Świętej
Ikona z
przedstawieniem Matki Boskiej Częstochowskiej z Jasnej Góry
Sztuka krajów islamskich
(wymagane tylko przy maturze na poziomie rozszerzonym):
Ornament: arabeska
Alhambra (Dziedziniec
Lwów)
Meczet w Kordowie (in.)
Meczet Błękitny
w Stambule (wnętrze)
Karta Koranu
Taj Mahal
Sztuka przedromańska i
romańska:
Ornamenty: plecionka
romańska, kostkowy, rombowy
Sklepienia: kolebkowe, kolebkowe
z gurtami, krzyżowe
Kaplica pałacowa w Akwizgranie (bryła, plan, wnętrze)
Kościół św.
Michała w Hildesheim (bryła, plan, drzwi)
Katedra w
Spirze (bryła)
Kościół Cluny
III (analiza obiektu na podstawie rekonstrukcji), plan
Kościół
Nôtre Dame w Poitiers (fasada)
Zespół budowli w Pizie
Palatium z
rotundą na Ostrowie Lednickim (plan)
Krypta św.
Leonarda na Wawelu (wnętrze)
Kolegiata
pw Wniebowzięcia Panny Marii i św Aleksego w Tumie pod Łęczycą (plan, bryła rys., tympanon)
Rotunda św.
Prokopa w Strzelnie (bryła, plan)
Kolegiata
św Piotra w Kruszwicy (plan, bryła) wnętrze, rekonstr.
Rotunda śś
Feliksa i Adaukta (Najświętszej Maryi Panny) na Wawelu plan, widok
Portal w Moissac
Portal w Autun
Portal w Vezeley
Gislebertus
– Sen
trzech króli, Ucieczka
do Egiptu, przedstawienie
na nadprożu z wizerunkiem Ewy z Autun
Strona z
monogramem ewangelistów oraz monogramem Chi Ro z Księgi z
Kells
Strona z
monogramem ewangelistów z księgi z Durrow,
(in.)
Ewangeliarz Ottona III, (in.)
Drzwi Gnieźnieńskie
z katedry pw NMP i św Wojciecha w Gnieźnie
Drzwi Płockie (obecnie
w Soborze św Zofii w Nowogrodzie Wielkim)
Kolumny z kościoła św
Trójcy w Strzelnie
Tympanon
fundacyjny Piotra i Anny Wszeborowiców z kościoła św Trójcy w Strzelnie
Tympanon z portalu
pn (trójlistny) z kościoła św Trójcy w Strzelnie
Portal
podwójny (główny) z kościoła św Jakuba w Sandomierzu
Portal
z opactwa benedyktyńskiego na Ołbinie (Wrocław)
Tympanon
Dawidowy z opactwa cystersek pw Panny Marii i św Bartłomieja w Trzebnicy
Tkanina z Bayeux
Posadzka z
kolegiaty w Wiślicy (Płyta orantów)
Czara z Włocławka
Kielich
Dąbrówki z Trzemeszna
Patena Kaliska
(Mieszka Starego) z Lądu
Sztuka gotycka i protorenesansowa:
Sklepienia: krzyżowożebrowe, wachlarzowe
Chór kościoła w Saint Denis w Paryżu
(fasada, plan)
Katedra
Nôtre Dame w Paryżu (plan, bryła, wnętrze, fasada)
Katedra w
Chartres (portal, bryła, plan, wnętrze, fasada)
Katedra w
Reims (bryła, plan) grupa
zwiastowania
Katedra w Amiens (rozeta, portal
południowy)
Sainte
Chapelle w Paryżu (bryła, plan, wnętrze kaplicy górnej)
Katedra w
Kolonii (bryła)
Katedra w
Wells (bryła, plan, wnętrze)
Kaplica
King’s College w
Cambridge
(wnętrze, fasada
Katedra w Salisbury (plan, bryła, wnętrze, fasada)
Zamek w Carcassone
Zamek w Awinionie
Katedra w
Mediolanie (fasada) tarasy
Pałac Dożów
w Wenecji (elewacja)
Katedra w Sienie (fasada)
Palazzo Vecchio we
Florencji (bryła)
Katedra św. Wita w
Pradze (wnętrze)
Katedra w Gnieźnie (plan, bryła)
Katedra we Wrocławiu (bryła)
Katedra w Pelplinie (in.)
Gdańsk kościół
Mariacki w Gdańsku (bryła, plan, wnętrze, Pieta, Piękna Madonna), młyn, Żuraw, zespół
pofranciszkański, kościół
św Trójcy, kaplica
św Anny, zespół
przedbramia (Katownia i Wieża Więzienna), dwór
bractwa św Jerzego, ul.
Mariacka, Katedra w GdańskuOliwie (bryła, plan, wnętrze)
Kościół Janów w
Toruniu
Kościół Mariacki w Krakowie (plan, bryła, wnętrze z ołtarzem)
Ratusz w Toruniu
Kolegiata w
Wiślicy
Barbakan w Krakowie (bryła)
Ratusz we Wrocławiu (bryła)
Gotycki układ miasta na przykładzie
Gdańska i Krakowa
Zamek w Malborku
Zamek w Chęcinach
Most Karola w Pradze
Portal królewski w
Chartres
Grupy: Nawiedzenia i Zwiastowaniaz katedry w Reims
Uta i Eckhardt – rzeźby fundatorów z
Naumburga
Nicolo Pisano – ambona w baptysterium
w Pizie, w tym scena Pokłonu Trzech Króli
Jeździec z Bambergu
Piotr
Parler – autoportret z katedry w Pradze
Krucyfiks Koloński (Gerona)
Sluter
Claus Studnia
Mojżesza w kartuzji w Chmpmpol w Dijon
Pieta z Lubiąża, Gdańska
Piękna Madonna z
Wrocławia i z Krużlowej
Madonna ze
Skarbimierza
Przykładowa
rzeźba Madonny szafkowej
Wit Stwosz krucyfiks
z kościoła Mariackiego w Krakowie, Ołtarz
Mariacki, Nagrobek
Kazimierza Jagiellończyka, płyta
epitafijna Kallimacha
Nagrobek Henryka
Probusa
Nagrobek
Kazimierza Wielkiego
Salomea głogowska
Pieta z Awinionu
Fouquet Madonna wśród
aniołów
Bracia Limbourg – cykl kalendarza z Bardzo
bogatych Godzinek księcia du Berry
Św. Anna
Samotrzecia ze Strzegomia
Epitafium
Wierzbięty z Branic
Opłakiwanie z
Chomranic
Poliptyk Grudziądzki
Ucieczka do Egiptu (Poliptyk Dominikański)
Tablica 10
przykazań z Gdańska
Między gotykiem a renesansem (sztuka protorenesansu):
Cimabue – freski
z kościoła górnego św Francisza w Asyżu (in.)
Giotto – freski
z kaplicy Scrovegnich w Padwie (1, 2),
freski z Asyżu Kazanie do
ptaków, Wypędzenie
demonów z Arezzo
Duccio – Maesta z katedry w Sienie
Simone
Martini – Zwiastowanie
Jan van
Eyck – Ołtarz
Gandawski, Małżeństwo
Arnolfinich, Madonna
kanclerza Rolin, Madonna
kanonika van der Paele, Portret mężczyzny w czerwonym turbanie, Madonna w
kościele, Tymoteusz
Rogier van
der Weyden – Zdjęcie z
krzyża, Sąd
Ostateczny
Hans
Memling– Sąd
Ostateczny, Betsabe
w kąpieli, Wybrany portret (np Willema
Morella i jego żony z Brukseli)
Hieronim
Bosch – Ogród
rozkoszy ziemskich, Syn
marnotrawny, Wóz
siana, Leczenie
głupoty, Statek
głupców, Niesienie
krzyża, 7
grzechów
Mathias
Grünewald – Ołtarz z Isenheim
Sztuka renesansu:
Filippo
Brunelleschi Ospedale degli Innocenti (Florencja), kościół San Lorenzo (Florencja), kopuła katedry florenckiej, kaplica Pazzich, widok (obok kościoła S.Croce,
Florencja), palazzo Pitti (Florencja)
Alberti Tempio Malatestiano (kościół św Franciszka,
Rimini), kościół Santa Maria Novella (Florencja), palazzo Rucellai (Florencja)
Michelozzo
– Palazzo MediciRicardi (Florencja)
Andrea
Palladio Teatro Olimpico (Vicenza), Il Redentore, plan., (Wenecja), Villa Rotonda, plan. (Vicenza)
Bazylika
św. Piotra na Watykanie (renesansowe
plany budowli Bramantego, Rafaela
Santi i Michała
Anioła)
Lorenzo
Ghiberti – II
drzwi baptysterium florenckiego, (scena z Ofiarowaniem
Izaaka), III Drzwi do
baptysterium florenckiego
Donatello – Dawid, posąg konny
Gattamelaty, Maria
Magdalena, Jan
Ewangelista
Verrocchio
Dawid, posąg konny
Colleoniego, Portret
dziewczyny z bukietem fiołków (rzeźby), Chrzest Chrystusa, Zwiastowanie (malarstwo)
Rodzina della Robbia
płaskorzeźby niemowląt z Ospedale degli Innocenti (Florencja)
Michał
Anioł – Kopuła
Bazyliki św. Piotra, Biblioteka
Laurenziana (Florencja), Dawid, Pieta
z bazyliki św. Piotra, Mojżesz,
Nagrobek Medyceuszy, Zdjęcie
z krzyża (Pieta z katedry florenckiej), Pieta
Rondanini, Tondo Doni,
freski na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej, Sąd
Ostatecznyw Sykstynie, plac
kapitolijski, Jeńcy, Pieta
Palestrini
Fra
Angelico da Fiesole Zwiastowanie z Fiesole
Masaccio Wygnanie
z raju, Grosz
czynszowy, Trójca Święta
Andrea
Castagno Ostatnia
Wieczerza
Paolo Uccello Bitwa
pod San Romano (3 wersje in.)
Andrea
Mantegna iluzjonistyczny
plafon Camera degli Spozi, Chrystus
z Brery (Martwy Chrystus)
Domenico Ghirlandajo
Narodziny
Marii, Starzec
z wnukiem
Filippo
Lippi Madonna
na tle okna
Piero della
Francesca Zmartwychwstanie, Biczowanie, portrety
Montefeltrów, Chrzest
Chrystusa, Sen
Konstantyna
Sandro
Bottticelli Madonna
Magnificat, Primavera
Narodziny Wenus, Opłakiwanie
Chrystusa, Oszczerstwo
Leonardo da
Vinci Madonna
w grocie (dwie wersje), Ostatnia
Wieczerza, Pokłon Trzech
Króli, Dama z
gronostajem, Mona
Liza, Święta
Anna Samotrzeć, Święty Jan
Chrzciciel, model
rzeźby (np bitwa pod
Anghiari, konny
pomnik), karta
z kodeksu anatomicznego, model wybranego wynalazku (np skrzydła,
helikopter, maszyna oblężnicza), Madonna Litta, portret
Ginevry Benci, klatka
schodowa na zamku Chambord
Rafael
Santi Zaślubiny
Marii, Piękna
Ogrodniczka, Madonna
ze szczygłem, Madonna
della Sedia, Madonna
Sykstyńska, Uwolnienie
św. Piotra z więzienia (w Stanzy Heliodora), Szkoła
ateńska, portret
Baltazara Castiglione, Transfiguracja
(Przemienienie Pańskie), Triumf Galatei, plan
bazyliki św Piotra
Giorgione Koncert
wiejski, Śpiąca
Wenus, Burza, Trzech
filozofów
Tycjan Miłość
ziemska i niebiańska, Flora, Wenus z
Urbino, Assunta, Bachanalie, Karol V na koniu i na
tronie, portret
papieża Pawła III z nepotami, Koronowanie
cierniem, Danae
Correggio – Święta
noc
Jacopo
Tintoretto Ostatnia
Wieczerza, Zuzanna
i starcy, Cud św.
Marka
Paolo
Veronese Uczta w
Kanie Galilejskiej
Hans
Holbein Młodszy – portret
Henryka VIII in., Ambasadorowie, portret
Jane Seymour, portret kupca
Gisze, portret
Erazma z Rotterdamu
Lucas
Cranach Starszy – Wenus i Amor (akty), portret Marcina
Lutra, Adam i Ewa
Albrecht
Dürer – Autoportrety (np z
rękawiczką, jako
Chrystus), Melancholia, graficzna
wersja Adama i Ewy, Ołtarz
Paumgartnerów, Czterech
jeźdźców Apokalipsy , Rycerz,
śmierć i diabeł, Madonna
różańcowa, Apostołowie 1, 2, (malarstwo)
Pieter Bruegel Starszy – Kraina
lenistwa, Zabawy
dziecięce, Ślepcy, Wesele
chłopskie, Wieża Babel, Walka
karnawału z postem, cykl: Pory roku styczeń, luty, sierpień, Upadek
Ikara , Przysłowia, Kaleki
Manieryzm:
Andrea del Sarto – Madonna z
harpiami
Jacopo
Pontormo – Zdjęcie z
krzyża
Agnolo
Bronzino – Zwycięstwo
czasu nad miłością, portret
Lukrecji Panciatichi
Parmigianino
– Madonna
z długą szyją, Autoportret
w wypukłym lustrze
El Greco – Pogrzeb
hrabiego Orgaza, Obnażenie z
szat, Zwiastowanie, Zesłanie
Ducha Świętego, Widok Toledo, Zmartwychwstanie, Laokoon,
Giuseppe
Arcimboldo – Lato, Bibliotekarz, Kucharz
Szkoła
Fontainebleau – Diana
łowczyni
Giovanni da
Bologna – Porwanie
Sabinek, Merkury
Benvenuto
Cellini – Perseusz, Solniczka
Franciszka I
Ratusz w Antwerpii
Zamek w
Chambord (plan, bryła, fasada)
Renesans i manieryzm w Polsce:
Franciszek Florentczyk, Bartolomeo Berrecci – zamek na
Wawelu (krużganki,
renesansowe wnętrza, dziedziniec, plan)
Franciszek
Florentczyk obramienie
architektoniczne nagrobka Jana Olbrachta
Benedykt z
Sandomierza – renesansowa
obudowa portali wawelskich
Bartolomeo
Berecci – kaplica Zygmuntowska (bryła,
wnętrze 1, 2, 3, przekrój), nagrobek
Zygmunta Starego (kaplica Zygmuntowska), nagrobek
Barbary z Tęczyna (w Tarnowie)
Santi Gucci
– zamek w Baranowie (plan, bryła
z zewnątrz, dziedziniec), nagrobek
Zygmunta Augusta, nagrobek Anny Jagiellonki, Stefana
Batorego
Bernardo
Morando Założenie
urbanistyczne Zamościa i widok
ogólny na ratusz oraz kamienice
Jan
Baptysta Quadro z Lugano ratusz w Poznaniu (bryła)
Kamienice
braci Przybyłów w Kazimierzu Dolnym (elewacje)
i kamienica Celejowska
Jan Maria
Padovano – attyka
krakowskich Sukiennic
Antoni van
Obbergen – Wielki
Arsenał w Gdańsku (fasada), Dom
Opatów Pelplińskich, Ratusz
Staromiejski, Ratusz
Głównomiejski
Willem van
den Blocke – Brama
Wyżynna
Abraham van
den Blocke Kamienica
Złota, Złota
brama, Dwór
Artusa
Izaak van
den Blocke – Alegoria
handlu gdańskiego, Zaślubiny
Neptuna z Cererą
Hans Kramer
– Brama
Zielona
Piotr
Hausen, Gerdt Benningk Fontanna
Neptuna
Anton
Mőller – Budowa
świątyni
Arrasy
wawelskie z kolekcji Zygmunta Augusta
Marcin
Kober – portret
Stefana Batorego i Anny
Jagiellonki
Jakub i
Franciszek Parr – brama
na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu
Kodeks
Behema U
ludwisarza
Pontyfikał
Erazma Ciołka – Koronacja
króla polskiego
Samostrzelnik
– Ewangeliarz Piotra Tomickiego, portret
Barbary z Szydłowskich Tarnowskiej i Anny
z Tęczyńkich Szydłowieckiej
Bitwa pod
Orszą
Ołtarz
Bodzentyński
Jan Cini,
warsztat Berrecciego Nagrobek
Szydłowieckich w Opatowie ze sceną Lamentu Opatowskiego
Jan
Michałowicz z Urzędowa nagrobek
Urszuli Leżeńskiej
Sztuka baroku europejskiego:
Giacomo
della Porta, Barozzi da Vignola Kościół Il Gesu w Rzymie (plan i fasada), wnętrze
Gianlorenzo Bernini schody
Królewskie na Watykanie, kościół San Andrea na Kwirynale (fasada, plan), plac i kolumnada
przed bazyliką św. Piotra w Rzymie (plan, bryły), Dawid, Apollo i
Dafne Ekstaza św.
Teresy, Tron św.
Piotra, Nagrobek Ludwiki
Albertoni, Nagrobek
papieża Urbana VIII, Fontanna
Czterech Rzek, fontanna
z trytonem, Konfesja
nad grobem św. Piotra, Aleksandra
7
Francesco Borromini
kościół San Carlo alle Quatro Fontane (plan, fasada),
kościół San Ivo w Rzymie (plan i fasada),
kościół Santa Agnese w Rzymie (fasada), oratorium
filipinów
Balthassare Longhena
kościół Santa Maria delle Salute w Wenecji (plan, bryła)
Charles le Brun, Louis le Vau pałac Vaux le Vicomte (plan, bryła)
Pierto da Cortona – kościół Santa Maria della Pace (fasada), Gloryfikacja rządów
Urbana VIII (fresk
w Pałacu Barberini w Rzymie)
Guarino Guarini pałac Carignano (plan i fasada), kościół
San Lorenzo w Turynie (plan, kopuła)
Francois Mansart, Jacques Lemercier – kościół
Val de Grace
Charles le Brun, Louis
le Vau, Andre le Notre, Jules HardouinMansart Wersal, (pałac wraz z założeniem
ogrodowym, plan,
bryła, elewacja frontowa i ogrodowa, Galeria Zwierciadlana), wnętrze
Jules HardouinMansart kościół des Invalides (Inwalidów) w Paryżu (plan, bryła)
Claude Perrault wschodnia
fasada Luwru
Jacob van Campen Ratusz w
Amsterdamie,
Johann Bernard Fisher von Erlach kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu (fasada, plan, wnętrze), pałac
Schőnbrunn
Lucas von Hildebrandt Górny
belweder w Wiedniu (fasady, założenie ogrodowe, plan)
Jacob Prandtauer kościół
opactwa w Melk (bryła)
Christoph i Kilian
Ignaz Dientzenhoffer kościół
świętego Mikołaja na Małej Stranie w Pradze (bryła), wnętrze
Matthaus Pöppelmann Zwinger
w Dreźnie
Christopher Wren katedra
św. Pawła w Londynie (fasada)
Annibale Carracci
freski w pałacu Farnese w Rzymie (Triumf
Bachusa i Ariadny)
Michelangelo Merisi da
Caravaggio Kosz z owocami, Powołanie
św. Mateusza, Męczeństwo
św. Mateusza, Złożenie
do grobu, Wieczerza
w Emaus, Wróżąca
Cyganka, Śmierć
Matki Boskiej, Nawrócenie
Szawła, Bachus
chory, Koncert
Artemisia Gentileschi Judyta
i Holofernes
Guido Reni Rzeź niewiniątek
Andrea del Pozzo plafon w
kościele świętego Ignacego w Rzymie
Pieter Paul Rubens Autoportret
z Izabelą Brandt, Podniesienie
Krzyża, Zdjęcie
z krzyża z Antwerpii, Porwanie
córek Leukippa Przybycie
Marii Medycejskiej do Marsylii, Krajobraz z
tęczą, Helena
Fourment w futrze, sad ostateczny, bitwa
amazonek, Wenus z
lustrem, Trzy
gracje
Jacob Jordaens Król pije
Anton van Dyck Portret Karola I na
łowach, autoportret
z Endymionem Porterem, Autoportret ze
słonecznikiem, portret
Izabelli Brandt
David Teniers Młodszy Palacze
i pijacy
Franz Snyders Spiżarnia
Adriaen Brouwer Chłopi
grający w karty
Jan Brueghel
„Aksamitny“ Bukiet
kwiatów
Rembrandt Hermesz van
Rijn – Lekcja
anatomii doktora Tulpa, Wymarsz
strzelców, Pejzaż
z miłosiernym Samarytaninem, Danae, Hendrickje
kąpiąca się w rzece, Portret Tytusa, in., Autoportret
w futrzanym płaszczu, Autoportret
jako apostoł Paweł, Autoportret z
Saskią na kolanach, Porwanie
Ganimedesa, Powrót
syna marnotrawnego, Żydowska
narzeczona, Uczta
Baltazara, Portret
matki, Ćwierć
wołu, grafika
Trzy krzyże, Nosiwoda
Frans Hals Regentki
domu starców w Haarlemie, Wesoły bibosz, Czarownica z
Haarlemu (Stara pijaczka)
Jan Vermeer van Delft Czytająca
list (z Drezna), Kobieta
ważąca perłę, Widok Delft, Kobieta
z naszyjnikiem pereł, Para pijąca wino, Alegoria
malarstwa, Koronczarka, Nalewająca
mleko, Dziewczyna
z perłą, Geograf, Astronom
Jan Steen Zwariowane
gospodarstwo
Peter de Hooch Kobieta z dzieckiem u
wejścia do spiżarni
Jacob van Ruisdael Młyn koło
Wijk, Cmentarz
żydowski
Gerard Terborch Napomnienie
ojcowskie
Willem Claeszon Heda Martwa natura (Śniadanie)
Meindert Hobbema Aleja
drzew w Middelharnis
Diego Rodriguez de
Silva Velazquez Panny dworskie
(Las Meninas), Infantka
Małgorzata, Poddanie
Bredy, Prządki, Portret Innocentego
X, Wenus
z lustrem, Portret
Filipa IV, (1, 2), Triumf Bachusa, portret
Baltazara Carlosa, karły, Sprzedawca
wody, Kuźnia
Wulkana
Jose de Ribera – Kulawiec, Męczeństwo św.
Bartłomieja, portret
Magdaleny Ventury
Francisco Zurbaran Pogrzeb
św. Bonawentury, Martwa
natura z czterema naczyniami, z
pomarańczami, Agnus Dei
Esteban Bartolome Murillo – Immaculata, Chłopiec iskający, Chłopcy
jedzący winogrona i melony
Georges de
la Tour Znalezienie
ciała św. Sebastiana, Pracownia
stolarska św. Józefa, Św. Maria Magdalena
pokutująca (z lustrem), Hiob z żoną, Kobieta
iskająca pchły
Hyacinthe Rigaud Ludwik
XIV w stroju koronacyjnym
Claude Lorrain Lądowanie
Kleopatry w Tarsie, Odjazd św.
Urszuli
Le Nain Rodzina
chłopska, in.
Nicolas Poussin Et in
Arcadia Ego, Pogrzeb
Fokiona, Orfeusz i
Eurydyka
Gianbattista Tiepolo freski
w pałacu królewskim w Madrycie (Gloryfikacja Hiszpanii)
Antonio Canale
„Canaletto” Widok
kościoła San Giorgio Maggiore 1, 2,
Francesco Guardi – Gondola na
lagunie o zmierzchu
Nicola Salvi Fontanna Di
Trevi
Pierre Puget Milon z Krotonu
Francois Girardon Apollo z
nimfami (Wersal, ogród)
Sztuka rokoka europejskiego:
Bracia Asam – kościół
Jana Nepomucena w Monachium , in.
Egid Quirin Asam Ołtarz
Wniebowzięcia NMP z kościoła kanoników regularnych w Rohr
Ignaz Günther Zwiastowanie
z Weyarn
Antoine Watteau Odjazd na
Cyterę, Szyld
Gersainta, Gilles,
Obojętny
Francois Boucher Kąpiel Diany, Toaleta
Wenus , Odaliska, Portret
pani Pompadour
JeanHonore Fragonard – Huśtawka, Zasuwka, Skradziony
pocałunek
Jean Baptiste Simeon
Chardin Modlitwa
przed posiłkiem,
Chłopiec bawiący się bączkiem, Stół kredensowy
Thomas Gainsborough Robert
Andrews z żoną, Błękitny
chłopiec, Poranna
przechadzka
Sir Joshua Reynolds Portret Nelly
O`Brien, lord
Heathfield
William Hogarth W salonie
pani (z cyklu Modne małżeństwo), Dziewczyna
z krewetkami (Sprzedawczyni krabów), Autoportret
z pieskiem
Germain Boffrand hotel Soubise
w Paryżu (wnętrze
z Salonem Księżniczki)
Balthasar Neumann
kościół Vierzehnheiligen (fasada, plan, wnętrze)
Etienne Maurice
Falconet Pomnik
Piotra I w Petersburgu
George Wenceslaus von
Knobelsdorff pałac
Sanssouci w Poczdamie
Sztuka baroku i rokoka polskiego:
Giovanni Trevano
kościół śś. Piotra i Pawła w Krakowie (fasada,
bryła, plan) wnętrze, Zamek
Królewski w Warszawie, wnętrza
wawelskie (min. Sala pod Ptakami), Pałac
biskupów Krakowskich w Kielcach
Giovanni Trevano,
Mateusz Castelli Zamek
Ujazdowski
Tylman z Gameren kościół
św. Anny w Krakowie, kościół
Sakramentek w Warszawie, pałac
Krasińskich w Warszawie, kaplica
królewska, Marywil, Pałac
Branickich w Białymstoku, in.
Tomasz Poncino,
Bartłomiej Nataniel Wąsowski, Giovanni Catenazzi Fara poznańska
(kościół pojezuicki) wnętrze.,
Wawrzyniec Senes zamek
Krzyżtopór w Ujeździe
Augustyn Locci pałac
w Wilanowie (bryła, plan)
Baltasar Longhena,
Pompeo Ferrari Kościół
filipinów w Gostyniu, bryła
Pompeo Ferrari Opactwo
cystersów w Lądzie
Pas
kontuszowy
Szafa gdańska
Anonim portret
trumienny Stanisława Woyszy
Daniel Schulz Portret
Jana Kazimierza (w stroju szlacheckim), Kaczki i kury, Portret
Korybuta Wiśniowieckiego
Abraham van den Blocke
– nagrobek
rodziny Bahrów z kościoła NMP w Gdańsku
Willem van den Blocke – nagrobek
Kosów z katedry w GdańskuOliwie
Sebastian Sala Nagrobek
Piotra Opalińskiego w Sierakowie
Herman Han Ołtarz
z katedry w Pelplinie (Pokłon pasterzy z predelli i Wniebowzięcie)
Anonim Taniec
śmierci (z kościoła bernardynów w Krakowie)
Jerzy Eleuter
Siemiginowski – Sobieski
pod Wiedniem
Sztuka neoklasycyzmu w Europie, sztuka czasów stanisławowskich i klasycyzm w Polsce:
Jacques Ange Gabriel – Petit Trianon (obie fasady) 1, 2
Chalgrin – Łuk na
Placu Gwiazdy w Paryżu
Jacques Germain Soufflot – kościół św. Genowefy (Panteon) w Paryżu (plan, bryła, fasada)
Karl Friderich Schinkel –Muzeum w Berlinie (plan, fasada), zamek w
Kórniku, Nowa
Wartownia w Berlinie
Pierre Vignon Kościół
Marii Magdaleny w Paryżu
Dominik Merlini – pałac
Na wodzie (obie fasady 1 2,
bryła, wnętrza),
pałac Królikarnia (plan, elewacje) bryła
Jan Chrystian Kamsetzer
– teatr na
wyspie
Zamek królewski – bryła,
Sala Rycerska, Sala Balowa, Sala Canaletta, Sala Marmurowa
Szymon Bogumił Zug –
kościół ewangelickoaugsburski w Warszawie (plan, bryła,
fasada), Domek
Gotycki, Świątynia
Diany, akwedukt
w Arkadii
Piotr Aigner – kościół
św. Aleksandra w Warszawie (fasada, plan), Pałac
Marynki, Dom
Gotycki i Świątynia
Sybilli w Puławach
Jakub Kubicki – pałac
belwederski w Warszawie (bryła), Rogatka
warszawska
Antonio Canova – Amor i Psyche, Pomnik
Marii Krystyny, Portret
Pauliny Borghese jako Wenus, Henryk
Lubomirski jako Amor, Trzy gracje
Bertel Thorvaldsen – pomnik księcia
Józefa Poniatowskiego, pomnik Kopernika, Ganimedes
i orzeł, nagrobek
Artura Potockiego z
katedry wawelskiej (Chrystus błogosławiący, replika rzeźby z katedry w
Kopenhadze), nagrobek
Włodzimierza Potockiego, Trzy gracje
i Amor
Jakub Tatarkiewicz – Psyche
omdlewająca
Jacques Louis David – Przysięga
Horacjuszy, Śmierć
Marata, Sabinki, Śmierć
Sokrtesa, Portret
pani Recamier, Bonaparte
na Przełęczy św. Bernarda, Koronacja
Napoleona, portret
Stanisława Kostki Potockiego
Dominique Ingres – Źródło, Wielka Odaliska, Łaźnia
turecka, Portret
panny Riviere, Napoleon
jako cesarz
Marceli Bacciarelli – Portret
Stanisława Augusta Poniatowskiego z klepsydrą, Stanisław
August Poniatowski w stroju koronacyjnym, władcy z pocztu królów polskich np.,
Jan III Sobieski pod Wiedniem, Autoportret
w konfederatce
Bernardo Belotto (zw.
Canaletto) – Kolumna Zygmunta od strony Wisły, Krakowskie
Przedmieście, Widok
Warszawy od strony Pragi, widok na Salę Canaletta na Zamku Królewskim w
Warszawie, Ulica
Miodowa
Jan Piotr Norblin – Towarzystwo
w parku
Antoni Brodowski Parys
Charles Percier, Pierre Francois Louis Fontaine
(prawdopodobni architekci) Biblioteka
Raczyńskich w Poznaniu
Romantyzm:
Francisco Goya y Lucientes Maja naga, Maja ubrana, Gdy
rozum śpi, budzą się potwory (akwaforta z akwatintą z cyklu Kaprysy), Rozstrzelanie
powstańców madryckich, Autoportret
(w wieku dojrzałym), Portret
księżnej Alba z 1785 r., Rodzina Karola
IV, Saturn
pożerający swe dzieci, Sabat czarownic, Kolos (Panika)
Eugène Delacroix Dante
i Wergiliusz w piekle, Wolność
wiodąca lud na barykady, Śmierć
Sardanapala, Scena z
masakry na Chios, Kobiety
algierskie, Portret
Chopina, Portret Paganiniego, Polowanie
na lwy
Théodore Géricault Tratwa Meduzy, Oficer
szaserów, Derby
w Epsom, Monomani in., Konie w
stajni, Ranny
kirasjer
Caspar David Friedrich – „Nadzieja” w
lodach (Morze lodowe), Podróżnik
po morzu chmur, Mężczyzna
i kobieta zapatrzeni w księżyc, Opactwo
w dąbrowie, Mnich
nad brzegiem morza, Krzyż w górach, Wysokie góry
William Blake –
Przedwieczny,
Newton,
Wielki
czerwony smok,
Litość,
Sąd Ostateczny,
Krąg zmysłowości: Paolo i Francesca
(Wir kochanków)
Johann Heinrich Fűssli
Koszmar (Nocne mary),
in.
Joseph William Turner
Szybkość
para deszcz,
Ostatnia
droga Téméraire’a,
Spokój –
Pogrzeb na morzu,
Burza śnieżna,
Widok z Wenecji,
Jacht na
wybrzeżu,
Pożar
Izby Lordów i Izby Gmin
John Constable Wóz siana, Katedra w
Salisbury (wersja z 1823 r), Plaża w
Brighton, Dolina
Dedham
Piotr Michałowski – Seńko, Napoleon
na siwym koniu, Bitwa pod
Somosierrą (wersja z
ok. 1837 r.), Sancho Pansa,
Defilada
przed Napoleonem, Studium
konia
Walenty Wańkowicz Portret
Adama Mickiewicza na Judahu
François Rude Wymarsz ochotników
(Marsylianka), Napoleon
budzący się do nieśmiertelności
Artur Grottger Pożegnanie
powstańca, Kucie
kos, Bój (z cyklu
Lituania), Świętokradztwo, Plac Zamkowy
Henryk Rodakowski Portret matki, Portret
generała Henryka Dembińskiego, portret
pasierbicy Leoni Bludhorn
Sebastian Ricci – Nagrobek
Michała Bogorii Skotnickiego z kaplicy Skotnickich na Wawelu
Szkoła z Barbizon:
Theodore Rousseau – U wodopoju, Dęby w Apremont
Charles Frances Daubigny
– Śluza w dolinie Optevoz
Realizm:
Gustave Courbet – Kamieniarze, Autoportret z psem, Atelier malarza, Dzień dobry panie Courbet, Pogrzeb w Ornans, Początek świata, Śpiący, Sarny, Prządka, Źródło, Dziewczęta nad Sekwaną
Camille Corot – Wspomnienie
z Mortefontaine, Katedra w Chartres, Most w Nantes
Jean François Millet Anioł Pański, Zbierające kłosy, Siewca, Odpoczynek oraczy
Honore Daumier – Praczka, Ulica Transnonain w Paryżu, Don Kichot, Ratapoil, Wagon 3 klasy, Palestra urzędników, Kolekcjoner sztychów, Republika, Gargantua
Ilia Riepin – Burłacy
na wołdze, Procesja w guberni kurskiej
Józef Szermentowski Bydło
schodzące do wodopoju, Odpoczynek oraczy
Aleksander Kotsis Ostatnia
chudoba, Matula pomarli
Maksymilian Gierymski – Pikieta powstańcza, Wiosna w miasteczku, Zima w miasteczku, Polowanie par force na jelenia
Aleksander Gierymski Altana w
ogrodzie(oraz studia do obrazu), Żydówka z pomarańczami, Święto Trąbek, Wieczór nad Sekwaną, Trumna chłopska, Luwr nocą, Katedra w Amalfi, Piaskarze
Józef Chełmoński
Przedstawienia: Trojek i Czwórek, Odlot żurawi, Bociany, Kuropatwy na
śniegu, Burza, Babie lato
Juliusz Kossak Polowanie
z sokołem, Stadnina na Podolu
Wojciech Gerson Cmentarz w
górach, Zwał skalisty w Dolinie Białej Wody w Tatrach
Wojciech Kossak, Jan
Styka Panorama Racławicka (fragment z Kościuszką)
Wojciech Kossak Piłsudski na Kasztance, Zaślubiny Polski z morzem, Portret córek
Akademizm i historyzm:
Alexandre Cabanel – Narodziny Wenus
Henryk Siemiradzki – Dirce
chrześcijańska, Pochodnie Nerona, Bydło u wodopoju, U źródła, kurtyna
dla Teatru Wielkiego we Lwowie i Teatru krakowskiego
Thomas Couture – Rzymianie
w czasie upadku
William Bouguereau – Narodziny
Wenus, Fala
Hans Makart – Sen
nocy letniej, Dary ziemi, Dary wody
Jan Matejko Stańczyk, Rejtan –
Upadek Polski, Kazanie Skargi, Hołd Pruski, Bitwa pod Grunwaldem, Poczet królów
polskich, Konstytucja 3 maja, Portret córki Beaty z
kanarkiem, Bitwa pod Racławicami, Autoportret, Portret żony w ślubnej sukni, Unia lubelska, Kopernik, Zawieszenie dzwonu Zygmunta, Portret dzieci z psem
Prerafaelici:
John Everett Millais – Ofelia
Dante Gabriel Rossetti – Zwiastowanie, Beata Beatrix
Edward BurneJones – Złote schody
William Holman Hunt – Przebudzone sumienie
Symbolizm:
Gustave Moreau – Zjawa, Taniec Salome, Orfeusz, Zalotnicy
Puvis de Chavannes – Biedny rybak, Dziewczyny na
brzegu morza
Arnold Bőcklin Wyspa
umarłych (Wersja z 1880 r.)
Odille Redon – Zamknięte oczy, Uśmiechnięty cyklop, Złota cela, Beatrice, Rydwan Apollina
Edougard Vuillard – Ogrody botaniczne
von Stuck Sfinks
Impresjonizm:
Edouard Manet Olimpia, Śniadanie na trawie, Bar w
FoliesBergère, Atelier w łódce, Rozstrzelanie cesarza Maksymiliana
186768, Na balkonie
Claude Monet Impresja Wschód słońca, Dworzec Saint Lazare (Przynajmniej dwie wersje), Katedra w Rouen wersja 2 (przynajmniej dwie wersje), Stogi wersja 2 (dwie
wersje), Nenufary wersja 2 (dwie wersje), Topole, Mostek japoński, Maki, Spacer, Parlament brytyjski, Bulwar kapucynów
Edgar Degas – Primabalerina, Klasa tańca, Wyścigi konne (Jeźdźcy. Amatorzy), Absynt, Kąpiel, Prasowaczki, Czternastoletnia baletnica (rzeźba), Plac
de
la Concorde
Camille Pisarro Czerwone dachy
PierreAuguste Renoir Wielkie
kąpiące się, Moulin de
la
Galette, Śniadanie wioślarzy, Huśtawka, Akt w słońcu, Parasolki, Portret pani Charpentier z dziećmi, Loża, Lisa z parasolką
Berthe Morisot – Kołyska, Polowanie na motyle
Neoimpresjonizm:
George Seurat – Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte, Cyrk, Modelki
Paul Signac Port w
Marsylii
Postimpresjonizm:
Paul Cézanne Dom wisielca, Martwa natura z kuchennym stołem, Góra SainteVictoire (kilka wersji), Autoportret, Chłopiec w czerwonej kamizelce, Grający w karty, Martwa natura z
błękitnym wazonem, Wielkie kąpiące się, Martwa natura
z amorem, Zatoka l'Estaque, Nowoczesna Olimpia, Mardi gras
Vincent van Gogh – Buty, Jedzący
kartofle, Portret „Ojca” Tanquy, Nocna kawiarnia, Autoportret (z 1888 r.), Autoportret z zabandażowanym uchem, Droga z cyprysami, Słoneczniki. ver.2, ver.3, (przynajmniej dwie wersje), Sypialnia van Gogha, Kruki nad łanem
zboża, Gwiaździsta noc, Most w deszczu za Hiroshige, Żółty dom, Wnętrze
kawiarni
Henri de ToulouseLautrec Moulin Rouge, Les Ambasadour Aristide
Bryant, Jane Avril w Jardin de Paris, Yvette Gilbert, W salonie, Divan Japonais
Paul Gauguin Wizja
po kazaniu – walka Jakuba z aniołem, Żółty Chrystus, Autoportret z Żółtym
Chrystusem, Les Miserables (Nędznicy), Ta Matete (Targ), Manao Tupapau (Duch zmarłych patrzy), Nevermore (Nigdy więcej), Kobiety na plaży, Skąd
przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
Nabizm:
Paul Sérusier Talizman
Pierre
Bonnard – Akt w kontrapoście (Woda kolońska), Siesta, Pudle, Akt w kąpieli, Jadalnia na wsi
Maurice Denis – Plama
słońca na tarasie, Drzewa w Kerduel, Muzy, Walka Jakuba z aniołem
Architektura XIX wieku (po klasycyzmie):
John Nash – Pawilon
królewski w Brighton (bryła)
Charles Barry – Parlament w Londynie (bryła)
Zamek w Neuschwanstein (bryła)
Karl Friedrich Schinkel
– Pałac w Kórniku (bryła)
Charles Garnier – Opera
w Paryżu (bryła, fasada, wnętrze ze schodami) wnętrze
Joseph Paxton – pałac
Kryształowy w Londynie (zdjęcia i rekonstrukcje)
Gustave Eiffel – Wieża w
Paryżu
Pałac Poznańskiego w Łodzi
Edward Cichocki, Józef Huss kościół św Augustyna na
Nowolipkach w Warszawie
Franciszek Mączyński,
Tadeusz Stryjeński – Teatr Stary (im. Heleny Modrzejewskiej) w Krakowie
(elewacja)
Jan Zawiejski – Teatr
Słowackiego w Krakowie
Rzeźba XIX wieku (po klasycyzmie):
Auguste Rodin – Myśliciel, Katedra, Pocałunek, Ręka Boga, Mieszczanie z Calais, Danaida, Wrota
raju, pomnik Balzaca, Wiek spiżu, Ból
Jean Baptiste Carpeaux – Taniec
Medardo Rosso – Chore dziecko
Aristide Maillol – Powietrze, Morze Śródziemne, Noc, Trzy gracje
Antoine Bourdelle – Bethoveen na wietrze, pomnik
Mickiewicza w Paryżu, Joanna d'Arc, Umierający centaur, Herakles łuczni
Secesja:
Antonio Gaudi – Casa
Mila, Sagrada Familia (fasada), Casa Batllo, Park Guell
Hektor Guimard – Wejścia
do paryskiego metra
Wictor Horta – Maison
Tassel (klatka schodowa),
Joseph Olbrich pałac
„Secesji” wiedeńskiej (bryła)
Whistler – Pawia sala (wystrój)
Aubrey Beardsley – Pawia
suknia, Salome
Gustave Klimt – Pocałunek, Judyta i Holofornes, 3 etapy życia kobiety, Węże wodne, Nude Veritas, Drzewo
życia
Alfons Mucha – Plakat
reklamujący bibułki „Job”, Pory roku wiosna, lato, jesień, zima, Plakat z Sarą Bernhardt w
Medei, Projekty biżuterii
Kazimierz Stabrowski – Na
tle witrażu
Emil Galle
– przykładowy wazon
Rene Lalique – flakon na
perfumy, projekt biżuterii
Tiffany – projekt lampy
witrażowej
Mikolajus Constantinas
Cziurlonis – Pochód żałobny V
Młoda Polska:
Jacek Malczewski – Melancholia, Introdukcja, Błędne koło, Krajobraz z Tobiaszem, Zatruta studnia (1906,
Poznań), Thanatos (1902, Warszawa), Autoportret z hiacyntem, Autoportret w
zbroi, Hamlet polski (Portret Aleksandra Wielopolskiego), Śmierć na etapie, Śmierć Elenai
Witold Wojtkiewicz – Krucjata dziecięca, Chrystus i dzieci, Turniej rycerski, Podmuchy wiosenne
Józef Mehoffer – Dziwny ogród, witraże do katedry fryburskiej
Józef Pankiewicz – Japonka, Targ na kwiaty, Wóz z sianem, Dziewczynka w czerwonej sukience, Park w Duboju, Dorożka
nocą, Łabędzie nocą w Ogrodzie Saskim, Kwiaty
Władysław Podkowiński – Dzieci
w ogrodzie, Sad w Chrzesnem, Szał, Marsz żałobny Chopina, Łubin w słońcu, Mokra
wieś
Leon Wyczółkowski – Kopanie
buraków (jedna z wersji), Rybacy (jedna z wersji), Orka na Ukrainie wersja 1, wersja 2, wersja 3, Dęby
rogalińskie (rysunek tuszem), Ujrzałem raz, Gra w krokieta
Stanisław Witkiewicz – Willa pod Jedlami (bryła)
Jan Stanisławski – Topole
nad wodą, Cerkiew Michajłowska w Kijowie
Boznańska – Dziewczynka
z chryzantemami, Imieniny babuni, Autoportret z parasolką, Dzieci na schodach
Władysław Ślewiński – Sierota
z Poronina, Kwiaty, Morze, Kobieta czesząca włosy
Stanisław Wyspiański – Bóg Ojciec (witraż), cykl widoków na
kopiec Kościuszki (inny widok), Gmach Towarzystwa Lekarskiego (wystrój wnętrza, witraż), witraże i polichromie kościoła Franciszkanów w
Krakowie inne1, inne2, kartony do witraży wawelskich, Staś, Mietek, Podwójny portret Elizy
Pareńskiej ,Wystrój salonu Żeleńskich
Fowizm:
Henry
Matisse Portret żony z zieloną pręgą, Radość życia, Harmonia w czerwieni, Taniec, Muzyka, Smutek króla, kaplica w Vence, Otwarte okno
w Collioure, Akt różowy, Wielkie czerwone wnętrze, Przepych spokój rozkosz, Le
luxe II, Jeanette (rzeźba, wersja 15)
Raoul Dufy
– 4 lipca w Hawrze, Akt stojący, Reklamy w Trouville
Albert Marquet
– Plaża w Fecamp
Maurice Vlaminck – Czerwone
drzewa, Barki na Sekwanie
Andre Derain – Most
Westminsterski, Estaque
Protoekspresjonizm:
James Ensor Autoportret wśród masek
Edward Munch – Krzyk, Madonna, Taniec życia, Chore dziecko, prace graficzne np. 1, 2,, Wampir, Śmierć w pokoju
chorego
Ekspresjonizm:
Ernst Ludwig Kirchner – Autoportret z modelką, Kobiety na ulicy, Kokoty, wybrane grafiki 1 2, Domy w Dreźnie, Autoportret (grafika)
Emil Nolde – Tryptyk
Maria Egipcjanka
Karl SchmidtRottluff Trzy
akty
Wassily Kandinsky – Błękitny
jeździec, kościół w Murnau, W lesie, Pociąg w Murnau, Improwizacja 12 (Jeździec), Lirycznie
Franz Marc – Żółta
krowa, Los zwierząt, Tygrys, Błękitne konie, Czerwone sarny
Oskar Kokoschka – Morderca
nadzieja kobiet, Pieta, Emigranci
Erich Heckel – Odpoczywająca
Francis, Młyn w Dangast
Chaim Soutine – Wariatki, Dziewczyna z lalką, Kucharz, Boy hotelowy
Georges Rouault – Stary
król, Joanna
d'Arc, Święte oblicze, Pierrot jako artysta
Frida Kahlo – Szpital
Henry'ego Forda, Podwójny autoportret, Autoportret z małpą
Diego Rivera – Ameryka
prekolumbijska, Wnętrze fabryki w Detroit, in., Plantacja cukru
Jose Clemente Orozco – Demagogo, Zapatistas, Reforma
Dawid Alfaro Siqueiros – Nowa demokracja, Nasze czasy, Autoportret (El Coronelazo)
Rufino Tamayo Zwierzęta
Nowa Rzeczowość:
George Grosz – Filary
społeczeństwa, Miasto, Artysta i modelka, Autoportret, Republika automatów, Chcę cię wielbić o piękności
Max Beckmann – Bal maskowy,Autoportret, Tańce w
Baden Baden, Sen o Monte Carlo
Otto Dix Wielkie
miasto, Wojna, Niech żyje piękno, Portret rodziców
Kubizm, orfizm i grupa Section d'Or:
Pablo Picasso – Życie, Rodzina kuglarzy, Portret Gertrudy Stein, Panny z Avignonu, Fabryka z Horta de
Ebro, Portret Kahnweilera, Martwa natura ze skrzypcami, Trzej muzykanci, Guernica, Las Meninas, Ukrzyżowanie, Kobiety biegnące po plaży, Koza, Byk, Kąpiące się z łódką na plaży, Kobieta z wachlarzem, Portret Vollarda, Dziewczyna z mandoliną, Rodzina arlekina
George Braque – Domy w Estaque, Gitara i klarnet, Martwa natura „Le Jour”, Martwa natura
(Czarne ryby), Portugalczyk
Fernand Leger – Mona
Liza z kluczami, Nurkowie polichromowani, Konstruktorzy, Kobiety we wnętrzu
Robert Delaunay – Rytm, Okna symultaniczne, Wieża Eiffla, Formy koliste – Księżyc nr 3
Futuryzm:
Umberto Boccioni Ulica między
domami, Jedyna forma ciągłości w przestrzeni (rzeźba), Elastyczność, Rozwinięcie butelki w przestrzeni, Bójka w galerii
Giacomo Balla – Dynamizm psa na
smyczy, Dziewczynka biegnąca na balkonie
Carlo
Carra Pogrzeb anarchisty Galli
Gino Severini – Taniec
Pan pan w san Monico, Wojna, Dynamizm balu, Błękitna tancerka
Antonio sant'Elia –
la Citta Nuova
Luigi Russolo – Dynamizm
automobilu, Bunt, Domy światło niebo
Początki abstrakcjonizmu:
Wassily Kandinsky – Pierwsza
akwarela abstrakcyjna, Małe przyjemności, wybrana
Improwizacja np: IX, Cercle et carre
Aleksander Kobzdej – Szeroka szczelina między fioletami
Neoplastycyzm:
Piet Mondrian Kompozycja
I, inna ver., Brodway Boogie Woogie, Drzewa, Kompozycja PlusyMinusy, inna ver., Nowy Jork
Gerrit Thomas Rietveld – projekt krzesła neoplastycznego, Willa Schroedera w Utrechcie
Informel:
Jackson Pollock
(przedstawiciel Informelu) – Wilczyca, Kompozycja 1A (1948), Konik 10a, Rytm jesieni
Wols
(właśc. Alfred Otto Wolfgang SchulzeBattmann) Kompozycja
V
Franz Kline – Obraz
nr 2, Figura
ósma
Color Field Painting:
Mark Rothko –Tryptyk
Ziemia i Zieleń (w kaplicy uniwersyteckiej w Houdson)
Barnett Newman – Be
I, Day befeore one
Clyfford Still Nigdy
Grupa „Zero”:
Lucio Fontana
– Concetto spaziale
Yves Klein
– Antropometrie, Relief błękitny, Wenus w błękicie
Nowa Figuracja i sztuka zaangażowana:
Willem de Kooning – Kobieta
I
Edward Kienholz – Kastracja
Murzyna, inne
Francis Bacon – Studium
według portretu papieża Innocentego X Velazqueza, Trzy studia postaci do
Ukrzyżowania1, 2, 3, Siewca wg van Gogha, Mężczyzna z mikrofonami, 3 postaci w
pomieszczeniu,2, 3, Studia postaci wg Muybridge'a, Akt leżący – Henrietta Moraes
Dadaizm:
Marcel Duchamp – Akt schodzący po
schodach, L.H.O.O.Q, Fontanna, Suszarka do butelek, Panna młoda rozbierana przez swych kawalerów jednak (wielka szyba), in. ver., Młynek do
czekolady, Rotorelief, Wieszak, Koło od roweru
Kurt Schwitters – Merzbild
Man Ray – Podarunek, rayografie, Łzy, Skrzypce
Ingresa, Przedmiot do zniszczenia
Surrealizm:
Max Ernst – Słoń Celebes, Europa po deszczu, Ubu
imperator, Król i królowa, Oko ciszy, Lunatyk (rzeźba), Matka Boska karcąca
Dzieciątko, Spotkanie przyjaciół
Giorgio de Chirico – Tajemnica i
melancholia ulicy, Niepokojące muzy, Hector i
Andromeda
Jean Miro – Karnawał
arlekina, Ważka z czerwonymi skrzydłami, Wnętrze holenderskie, Ogród warzywny z
osłem, Pan, pies i cień
Rene Magritte – Terapeuta, Filozofia w buduarze, Kochankowie, Królestwo światła, Pokój przesłuchań, Dola człowiecza, Zamek w Pirenejach, Balkon wg Maneta, Golconda, Dwie tajemnice
Salvador Dali – Portret Mae West, Uporczywość pamięci, Płonąca żyrafa, Dżdżysta
taksówka, Leda Atomowa, Kuszenie św Antoniego, Dziecko obserwujące narodziny
nowego człowieka, Miękka konstrukcja z gotowaną fasolką, Chrystus od św Jana, Oblicze wojny, Sześć zjaw Lenina na fortepianie, Sen spowodowany lotem pszczoły
wokół owocu granatu na sekundę przed przebudzeniem
Meret Oppenheim – Śniadanie w futrze
Hans Arp – Drzewa (Miłorząb), Tancerka
Bauhaus:
Walter Gropius i Adolf Meyer – fabryka „Fagus“ (bryła)
Walter Gropius – siedziba Bauhausu w Dessau (bryła)
Architektura 1 połowy XX wieku:
Mies
van der Rohe – Willa pani Farnsworth, Osiedle w Weissenhof (widok ogólny na domy), Seagram Building
Frank Lloyd Wright – Muzeum
Guggenheima w Nowym Yorku, Zakłady Johnson Wax w
Madison, in., (wnętrze biurowca), Willa Kaufmanna (Dom nad wodospadem)
Hans Poelzig – Pawilon
Czterech Kopuł we Wrocławiu, Biurowiec IG Farben we Frankfurcie nad Menem (obecnie budynek uniwersytetu), Widownia Teatru Wielkiego w Berlinie
Erich Mendelsohn – Wieża
Einsteina w Poczdamie, Dom towarowy Schocken w Stuttgarcie
Peter Behrens – fabryka
farb w Hõchst, Hala turbin AEG w Berlinie
Pieter Oud – osiedle
Kiefhoek w Rotterdamie
Tadeusz Tołwiński – gmach Muzeum Narodowego w
Warszawie
Formizm;
Leon Chwistek – Szermierka
Stanisław Ignacy Witkiewicz – Portret
Edwardy Szmuglarowskiej z 1930 r., Autoportret (z 1938 r.), Marysia i burek na Cejlonie, Nowa Aurige, Pejzaż
australijski, Rąbanie lasu, portret Leona Reynala, portret Jadwigi Witkiewiczowej (z 1925)
Zbigniew Pronaszko – Akt, Projekt pomnika Adama Mickiewicza w Wilnie
Tytus Czyżewski – Madonna z Dzieciątkiem
August Zamoyski – Pomnik
Chopina, Pieta, Ich dwoje, Łza
Koloryzm:
Jan Cybis – Martwa natura z
kwiatami, Martwa natura z butelką w plecionce
Zygmunt Waliszewski – Uczta
renesansowa, Wyspa miłości, Malarz i modelka
Piotr Potworowski – Krajobraz
z Łagowa, Akt na pasiaku, Uliczka w Hiszpanii
Artur Nacht Samborski – Martwa
natura z fikusem, Portret z twarzą w cieniu
Józef Czapski – Opera
Leśna w Sopocie
Grupa Rytm:
Władysław Skoczylas – Zbójnicki, Pieta
Zofia Stryjeńska – Spotkanie
z synem z cyklu Pascha
Eugeniusz Zak – Pierrot
Jan Szczepkowski – Madonna
z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów, ołtarz z kaplicy Bożego Narodzenia
Feliks SzczęsnyKowarski
Elektra
Grupa Artes:
Marek Włodarski – Krawat, liść i zapałki
Grupa krakowska:
Maria
Jarema – Godziny, Filtry
Jerzy Nowosielski Toaleta
Tadeusz Kantor – Multiple parasolowe, environment: Umarła
klasa, Amarapura
Tadeusz Brzozowski – Pludry, Siurpryza
Konstruktywizm:
Władysław Strzemiński – Kompozycja
unistyczna, Powidok słońca, Morze, Kobieta w oknie, Łódź
Katarzyna Kobro – Kompozycja przestrzenna nr 6
Aleksander Rodczenko – wybrane
fotografie Mataka, Majakowski, plakat filmowy do Pancernika Potiomkin, plakat Pro eto, Okładka czasopisma „Nowyj Lef” nr 6 z 1927
Henryk Stażewski – Relief
nr 12, Relief nr 14
Władimir
Tatlin – projekt Pomnika III Międzynarodówki
Kazimierz Malewicz – Czarny
kwadrat na białym tle, kompozycja suprematyczna (z 1915 roku), Figura w żółtej koszuli, Czerwona konnica, Aviator, Anglik
w Moskwie
El Lissitzky – Czerwonym
klinem uderz w Białych, ilustracje do bajki o kwadratach, Trybuna Lenina
Pop art i Nowy Realizm:
Richard Hamilton – Co
właściwie sprawia, że nasze mieszkania są tak odmienne, tak pociągające?
Robert Rauschenberg – Odaliska, Kanion
Jasper Johns – Flagi, Cel z czterema twarzami
Claes Oldenburg – Dwa Cheesburgery, Miękki sedes, Spinacz do suszenia bielizny
Andy Warhol – Wielka
puszka zupy Campbell’s, Autoportret z cieniem, Marilyn Monroe, in. ver., Nosorożec, Opakowanie płatków Kellogg's, Opakowanie
płatków mydlanych Brillo
Roy Lichtenstein – A
teraz moi mali, za Francję, M – Maybe, Forget, Złota rybka i piłeczki do golfa, Młoda dziewczyna z piłką
George Segal – plakat
filmowy Cinema, Stacja benzynowa, Godziny szczytu
Tom Wesselmann – Kobieta
paląca, Martwa natura z szafką
Edward Kienholz – Szpital
stanowy, in., Tylne siedzenie Dogde'a
Cesar – Wielki kciuk
Allen Jones – Wieszak
na kapelusze, Stół
Fotorealizm:
Duane Hanson – Turyści, Kobieta z wózkiem na zakupy
Richard Estes – obrazy z
cyklu Pejzaże miejskie, Podwójny autoportret
Chuck Close – Wielki
autoportret
Op art:
Victor Vasarely – Kompozycja BOO (1978), Arny (Cień), Attai
Bridget Riley – Prąd
Konceptualizm:
Joseph Kosuth – Jedno
i trzy krzesła
Jerzy Rosołowicz – Kreatorium
kolumny stalagnatowej
Joseph Beuys – Krzesło
z tłuszczem
Roman Opałka – 1965/1
∞
Land art:
Robert Smithson – Spiralna grobla
Christo opakowanie
budynku Reichstagu i Pont Neuf
Richard Long – A Crossing Place
Andrzej Łubowski Ślady
Architektura 20 wieku:
Le Corbusier – Kaplica
Nôtre Dame do Haut w Ronachamp (plan, bryła z różnych stron inna, wnętrze), Modulor, Jednostka mieszkalna w Marsylii, dom studentów szwajcarskich w Paryżu
Renzo Piano i Richard
Rogers – Centrum Pompidou w Paryżu (bryła)
Jorn Utzon Opera w
Sydney (bryła)
Charles Moore – Piazza d’Italia (Nowy Orlean –USA)
Maciej Nowicki – Arena Raleigh w Północnej Karolinie
Eero Sarineen – Łuk Jeffersona, Lotnisko Keneddy'ego
Oskar Niemeyer – Centrum Kongresowe w Brazylii, Katedra w Brazylii, Centrum Sztuki Niteroi, Budynek kasyna na Maderze
Oskar Niemeyer i Le Corbusier – Budynek ONZ w Nowym
Jorku
Alvar Aalto – Centrum kongresowe i Sala Koncertowa w
Helsinkach
Kenzo Tange – Katedra NMP w Tokio, Centrum Pokoju w
Hiroszimie
Frank O'Gehry – Muzeum Guggenheima w Bilbao
Arte povera:
Pistoletto Wenus
w łachmanach
Reiner Ruthenbeck – Sterta
popiołu IV
Art brut:
Jean Dubuffet – Kapelusz z
kokardą, Pierre
Matisse ciemny
Socrealizm:
Lew Rudniew Pałac
Kultury i Nauki w Warszawie
Aleksander Kobzdej – Kamieniarze, Podaj cegłę
Brodsky – Lenin w
Smolnem
Wiera Muchina – Robotnik
i kołchoźnica
Rzeźba XIX i XX wieku (po Rodinie)
Alexander Calder – Mobile, Czarna wdowa
Alberto
Giacometti – Postać krocząca, Plac, Las, Pałac o 4
nad ranem, Kobieta z poderżniętym gardłem, Czarna głowa (portret Diego,
rysunek)
Constantin Brancusi – Księżna X, Niekończąca się kolumna, Ptak, Panna Pogany, Pocałunek, Jajo, Nowonarodzony
Henri Moore – Spoczywająca postać, Król i królowa, Rodzina, Pomnik Energii Atomowej
Barbara Hepworth – Forma
zagięta
Jean Tinguely – Metamatic no 1
Władysław Hasior – Wyszywanie charakteru, pomnik: Dzieciom Zamojszczyzny, Prometeusz (pomnik
Ofiarom zbrodni hitlerowskich – społeczeństwo Zakopanego)
Magdalena Abakanowicz – Abakan czerwony, Katharsis, Figury tańczące, Ptaki wiadomości dobra i zła, Alteracje
Katarzyna Kozyra – Piramida zwierząt, Olimpia
Alina Szapocznikow Autoportret zwielokrotniony
Gustaw Zemła – Pomnik
Powstańców Śląskich w Katowicach
Jacek Waltoś – Oczekiwanie (rzeźba)
Igor Mitoraj – Eros
Spętany, Centaur
Xawery Dunikowski – Tchnienie, Kobiety brzemienne, Pomnik Czynu Powstańczego , Marsz
ku słońcu, Głowa matki, głowa Heleny Modrzejewskiej (cykl „Głowy Wawelskie”)
Jerzy Jarnuszkiewicz – Kompozycja drogowskazowa
Adam Myjak – Thanatos
Mirosław Bałka – Święty
Wojciech
Artyści poza kierunkami:
Arman – Akumulacja
dzbanków, Wenus z pędzli, Gwiaździsta noc
Tadeusz Makowski – Szewc, Powrót ze szkoły, Skąpiec, Czworo dzieci z trąbą, Kapela
dziecięca
Marc Chagall – Ja i moja wieś,
Żołnierz pije, Autoportret z siedmioma palcami, Białe
ukrzyżowanie, Wojna, Czas to rzeka bez brzegów, Skrzypek, Trzy świece
Andrzej Wróblewski – Ukrzesłowienie, Rozstrzelanie V
Zdzisław Beksiński – kompozycja
bez tytułu z 1983 roku z katedrą z piszczeli
Bronisław Linke – Autobus
Jerzy Duda – Gracz – Hamlet
Polny
Georg Baselitz – Portret Franza Dahlema
Jean Fautier – Głowa
zakładnika nr 22
Paul Klee – Wspomnienie
ogrodu, Starodawny dźwięk, Wspomnienie ogrodu, Czerwone i białe kopuły, Maska, Ad Parnassum, Południowe ogrody
Maurice Utrillo – Zaułek
Cottin
Henri Rousseau – Śpiąca
cyganka
Karel Appel – Holenderka (ekspresjonizm abstrakcyjny)