SZKOŁA PAŃSTWOWA. ROK ZAŁOŻENIA 1945.

Z dniem 1.06.2022 zakończyliśmy publikowanie wiadomości na tej stronie.
Zapraszamy na nową stronę www.gov.pl/web/plastykgdynia


Wyniki VI Ogólnopolskiego Biennale Plakatu Szkół Plastycznych "Jednym słowem" - Gdynia 2022

Zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Marka Wróbla "Niedebiut" 27.05.2022 r o godz. 12:30.

Marek Wróbel urodził się w 1956 r. w Gdańsku. Jest absolwentem gdańskiej PWSSP (ASP). W 1984r. obronił pracę dyplomową w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (Niemcy, Szwecja, Francja, USA). Około 60 wystaw indywidualnych.
1994 - film dokumentalny TVP Gdańsk pt. "Marek i Marek "- pokaz w plenerze z Markiem Modelem
1997- Druga Nagroda "Cztery Pory Roku - Lato "Szczecinek"
2004, 2007, 2009, 2014, 2019 - stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego
2003 /2004 - udział w międzynarodowych spotkaniach twórczych Gdańsk-Grenoble (Polska, Francja, Katalonia)
2009-Nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej
2009, 2014 - Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska
2020 - Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska

Wystawę będzie można oglądać do 15.06.2022 r.
poniedziałek - piątek: 10:00-15:00
sobota - niedziela: 11:00-16:00
Wstęp wolny
Galeria "Debiut" przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni, ul. Orłowska 8.


Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące rozwiązania Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni

Uczennice klasy 4B: Maria Novitskaya, Anna Walaszkowska, Natalia Kula, Zofia Pastwa, Paulina Listowska oraz Joanna Strehlke z 3E wykonały ogromne malowidła dla przedszkola nr 53 w Gdyni. Dekoracje przedstawiają realistycznie namalowane zwierzęta, które odpowiadają nazwom grup przedszkolaków. Dzieciom i paniom przedszkolankom prace bardzo się podobały. Prace powstały pod opieką pana Wojciecha Juchniewicza.

   

Relacja fotograficzna z pobytu naszych uczniów w słonecznej Bułgarii w ramach programu Erasmus+.
Relacja na szkolnym facebooku

Marta Kacprzycka

Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Z satysfakcją informujemy, że uczennica kl. 4A PLSP - Marta Kacprzycka otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendium zostało przyznane za wyjątkową aktywność artystyczną, liczne sukcesy w pracy artystycznej oraz bardzo dobre wyniki w nauce. Uroczystość wręczenia stypendiów najlepszym uczniom odbędzie się 11 maja 2022 w Warszawie. Serdecznie gratulujemy.

29.04.2022 - uroczystość pożegnania absolwentów w ZSP.

W piątek 29 kwietnia br. pożegnaliśmy 86 absolwentów z klas 4A, 4B, 4C i 6OSSP. Był to ostatni rocznik, który zakończył naukę w Zespole Szkół Plastycznych. Pożegnaliśmy również ostatnią klasę Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych. Pośród wszystkich absolwentów najlepsze wyniki w nauce osiągnęła Julia Wach z klasy 6OSSP. W rankingu klas najlepiej wypadła klasa 4A PLSP.

Relacja fotograficzna z uroczystości pożegnania absolwentów oraz otwarcia wystawy prac dyplomowych. Zdjęcia: Jacek Paluchowski


Relacja fotograficzna Jacka Michałowskiego z dni otwartych w ZSP.

Maja Kisełyczka
Maja Kisełyczka

34. Olimpiada Filozoficzna

Uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Plastycznych każdego roku biorą udział w Olimpiadzie Filozoficznej. Miło nam poinformować, że finalistką tegorocznej XXXIV Olimpiady Filozoficznej została Maja Kisełyczka z klasy 2B. Na etapie szkolnym Maja pochyliła się nad tematem "Jak filozofia rozumie społeczne oddziaływanie sztuki", a przedłożona praca rozpoczęła jej wielomiesięczną przygodę z olimpiadą. Uzyskany przez Maję tytuł finalisty jest równoznaczny z osiągnięciem maksymalnej liczby punktów na egzaminie maturalnym z filozofii w zakresie rozszerzonym.
Gratulujemy!

Baner 46. Olimpiady Artystycznej

Z przyjemnością informujemy, że tegorocznymi lauretkami 46. Olimpiady Artystycznej zostały dwie nasze uczennice: Hanna Augustyniak z kl. 3E i Liliana Pustkowska z kl. 3A. Do finału dostały się również Anita Kawiecka z kl. 4A i Julia Wach z kl. 6OSSP. Uzyskane przez uczennice tytuły laureatek i finalistek są równoznaczne z osiągnięciem maksymalnej liczby punktów na egzaminie maturalnym z historii sztuki.

Uczennice przygotowywały się pod opieką pań: dr Moniki Polak, mgr Magdaleny Jędrzejczak i mgr Aleksandry Szwarc.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Organizatorami Olimpiady byli: Muzeum Pałacu w Wilanowie i Muzeum Narodowe w Warszawie.

2022/Dyplomy_22/Dyplomy_2022_plakat.jpg

Od 29 kwietnia br. zapraszamy do Galerii Debiut (ul. Orłowska 8) na wystawę tegorocznych prac dyplomowych naszych absolwentów. W Galerii Debiut będą prezentowane prace z pracowni: aranżacji wnętrz, projektowania graficznego, fotografii artystycznej i technik rzeźbiarskich.

Prace z rysunku i malarstwa będą prezentowane od 10 maja br. w sali Art39 - po zakończeniu matur (ul. Orłowska 39).

Logo akcji Żonkile

W tym roku, nasza Szkoła przyłącza się do obchodów upamiętnienia powstania w getcie warszawskim, biorąc udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Tematem przewodnim będzie miłość. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

Podkreślimy również znaczenie – niezwykle ponadczasowych i uniwersalnych – stanów emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Także w tym przypadku towarzyszyć nam będą słowa Edelmana: "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia".

Plakat do wystawy Fakutety

31.03.2022r. o godzinie 12:30 zapraszamy do Galerii Debiut na otwarcie wystawy "Fakultety". Na wystawie można będzie zobaczyć zbiór prac naszych uczniów z popołudniowych zajęć fakultatywnych z rysunku, malarstwa, rzeźby i grafiki warsztatowej. Wystawa potrwa do 24.04.2022.


Sukces naszych uczennic

W dniach 10-18 marca br. odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy 3A PLSP: Anna Uklejewska (rzeźba), Michalina Wilkirska (rysunek) i Weronika Ziółkowska (malarstwo). W ogólnopolskim zestawieniu Anna Uklejewska zajęła ex aequo 2. miejsce, a Michalina Wilkirska zajęła 10. miejsce. Obie uczennice zakwalifikowały się do czerwcowego finałowego III etapu konkursu. Niestety Weronice zabrakło jednej setnej punktu, żeby znaleźć się w finałowej grupie. Uczennice do konkursu przygotowywali nauczyciele: Piotr Budziszewski i Igor Duszyński. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Kolejny sukces naszych uczennic! Film: „Mechaniczna pomarańcza” – praca grupowa (klasa 3A): Łucja Obrębska (scenariusz i reżyseria), Weronika Ziółkowska, Martyna Charczyńska, Julia Alkiewicz zdobył II Nagrodę, a „Nasz ostatni dzień” – realizacja Amelia Karpińska (klasa 3A) Wyróżnienie w ogólnopolskim etapie Booktrailer Film Festival. Obie prace, razem z trzema innymi filmami z Polski będą walczyć we Włoszech o główne nagrody etapu międzynarodowego!
Prace powstały pod opieką artystyczną dr. Macieja Jarczyńskiego.

Dodatkowo do 24 marca (włącznie) można oddawać głosy na Nagrodę Publiczności – do czego serdecznie zachęcamy! (aby oddać głos trzeba zalogować się na stronie festiwalu). Można zagłosować na 3 prace spośród 28 zakwalifikowanych - z Polski, Włoch, Rumunii i Chorwacji:

https://booktrailerfilmfestival.eu/en/vote/online-audience-award

Ogólnopolski Przegląd Małych Form Filmowych - Digitalia

Do Oficjalnej Selekcji VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Filmowych „Digitalia” w Supraślu dostała się praca „Audiowizualny autoportret” Laury Sponar - uczennicy klasy 3a. GRATULUJEMY! Praca powstała pod opieką artystyczną dr. Macieja Jarczyńskiego.


3 marca o godzinie 12:30 zapraszamy do Galerii Debiut na otwarcie wystawy prac uczniów ZSP w Gdyni "Martwa natura magiczna" będąca zbiorem prac malarskich po warsztatach "Współczesne aspekty martwej natury w kontekście Akademii Sztuk Pięknych.

Rysunek Poli Rapacz

Pola Rapacz zdobyła wyróżnienie w VIII OGÓLNOPOLSKIM BIENNALE AUTOPORTRETU UCZNIÓW SZKÓŁ PLASTYCZNYCH RADOM 2021.
Opiekunem artystycznym Poli jest Wojciech Juchniewicz. Obu artystom gratulujemy.

foto: Jacek Michałowski

Obrazki z wystawy

W galerii prezentujemy fotografie z wystawy prac uczniów na koniec pierwszego półrocza.


30 Finał WOŚP

Już 5 rok, razem ze sztabem In Gremio gramy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. 30 Finał odbywa się pod hasłem „Przejrzyj na oczy - dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci”. Wśród naszych uczniów mamy 20 wolontariuszy z puszkami i ok 50 wolontariuszy, którzy przeznaczyli swoje prace na aukcje Allegro WOŚP.
Zachęcamy do licytowania i udostępniania aukcji: https://allegro.pl/uzytkownik/MarekRadyko
Sie ma!

Amnesty International

W tygodniu poprzedzającym Dzień Praw Człowieka 6-10.12.2021 wzięliśmy udział w akcji organizowanej przez Amnesty International - Maratonie Pisania Listów. Jest to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka. Na całym świecie rok do roku łączymy siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane.
Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.

Studniówka 2022
foto: Jacek Paluchowski

Studniówka 2022

Relacja fotograficzna ze Studniówki klas maturalnych, która odbyła się 22 stycznia 2022 w hotelu Scandic w Gdańsku.

Studniówka 2022
foto: Jacek Michałowski

Plakat do wystawy Pracownia 1

Zapraszamy do Galerii Debiut 14 stycznia 2022 r. o godz. 12:30 na otwarcie wystawy "Pracownia 1" (prace studentów z kierunków Rzeźba - Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku). Każdy z uczestników wystawy studiuje w pracowni nr 1, prowadzonej przez profesora ASP dr hab Mariusza Białeckiego i asystenta dr Mariusza Burdka. Kuratorką wystawy jest Masza Chodzińska.

Uczestnicy:
Maria Chodzińska, Katarzyna Gliwa, Blanka Kamińska, Malwina Kowalewska, Marek Malottki, Małgorzata Sarnecka, Julia Sobierajska, Hubert Szmulc i Wiktoria Szprecher.

Wystawa czynna do 30 stycznia 2022.

Młoda swoboda

Młoda swoboda

Zapraszamy na wystawę fotograficzną pod tytułem „MŁODA SWOBODA”. Jako uczniowie gdyńskiego plastyka, szukaliśmy sposobu żeby zaprezentować naszą twórczość poza murami szkoły. Otrzymaliśmy taką możliwość od organizacji „Halo kultura”, która udostępniła nam przestrzeń. Przy organizacji wspomagała nas pani Katarzyna Bojko-Szymczewska.

Miejsce: Gdynia, ul. Jana z Kolna 37/53
Godzina: 19.00

Dwoistość - plakat do wystawy w Galerii Debiut

Galeria Debiut zaprasza 26 listopada na godz. 12:30 na otwarcie wystawy "Dwoistość" Beaty i Marceliny Cedrzyńskich.

W ramach wystawy "Dwoistość" Beata Cedrzyńska zaprezentuje prace najnowsze, szczególnie rozpoczęty w 2019 roku cykl "Powłoki".

Marcelina Cedrzyńska prezentuje cykl grafik artystycznych pt. „Zwierzę-istota czująca” i prace stanowiące dalsze rozwinięcie interesującej jej problematyki stosunku współczesnego człowieka do świata zwierząt.


26 listopada w hali ART 39 Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni odbyło się szkolenie dla nauczycieli rysunku i malarstwa regionu pomorskiego CEA. Temat szkolenia: Problem studium martwej natury w nauczaniu liceum sztuk plastycznych. Warsztaty szkoleniowe poprowadzili artyści malarze – wykładowcy ASP w Gdańsku: Magdalena Pela, Tomasz Kucharski i Marcin Zawicki. Pierwszą część pt. „Technologie malarstwa i rysunku w procesie edukacyjnym” poprowadził Tomasz Kucharski., który zaprezentował materiały, narzędzia oraz sposoby przygotowania podobrazi pod malarstwo olejne. Tradycyjne techniki stosowane do dzis zarówno przez starszych jak i młodszych artystów są częścią programu nauczania rysunku i malarstwa w naszej szkole. Prezentowane tajniki warsztatu technologicznego poszerzyły naszą wiedzę uzupełnioną o spostrzeżenia uczestników szkolenia, też artystów malarzy. W drugiej części, której tematem były „Współczesne aspekty martwej natury w kontekscie akademii sztuk pięknych” we wspólnym wykładzie Magdalena Pela i Marcin Zawicki zaprezentowali bogaty materiał ikonograficzny dotyczący martwych natur, zarówno tych bedących przedmiotem interpretacji malarskich studentów ASP jak i obrazów inspirowanych martwą naturą, autorstwa artystów polskich i światowych. Warsztaty zakończyły się wspólną, prowadzących i uczestników, aranżacją wielkiej martwej natury. Aranżacja ta z kolei będzie przez jakiś czas przedmiotem studiów malarskich poszczególnych klas. Wystawa porównawcza obrazów martwej natury uczniów naszej szkoły i studentów gdańskiej ASP ma być ostatecznym podsumowaniem warsztatów.

Wycieczka do Łodzi
foto: Jacek Paluchowski

Wycieczka do Łodzi

W dniu 10 listopada klasa 3A i 3B wraz z opiekunami zwiedzała postindustrialną Łódź. Historię przemysłowego miasta przybliżyła nam Jadwiga Tryzno – współtwórczyni unikatowego Muzeum Książki Artystycznej w zabytkowej willi H. Grohmana. Mogliśmy dotykać obiektów z międzynarodowej kolekcji sztuki książki, które zaskakiwały swoją formą. Zostaliśmy poprowadzeni śladami archeologii typograficznej przez labirynty warsztatu drukarskiego, w którym zobaczyliśmy dawną czcionkę Brygada, zaprojektowaną przez A. Półtawskiego. Następnie udaliśmy się do neorenesansowej willi E. Herbsta, której pałacowe wnętrza dawały przedsmak zamożności łódzkich fabrykantów z przełomu XIX i XX wieku. Z XIX wiecznego eklektycznego przepychu przeszliśmy do Muzeum Sztuki 1 do najsłynniejszej kolekcji sztuki awangardowej - Sali Neoplastycznej. Zawiłości losów awangardowych artystów na tle artystycznych ugrupowań przedstawiła nam Małgorzata Wiktorko. Po MS1 zwiedzaliśmy kolekcję sztuki współczesnej MS2, którą przedstawił nam nasz absolwent i olimpijczyk – Kacper Szalecki. Po pamiątkowym zdjęciu zostaliśmy obdarowani publikacjami z Muzeum Sztuki w Łodzi, więc będzie okazja, by wertować je podczas zajęć na temat sztuki XX wieku.
tekst: Monika Polak

Daria Wasiak, kl. 4A - BEZ
Daria Wasiak, kl. 4A, praca pt. BEZ, II Nagroda w konkursie
Weronika Pilacka, kl. 4A - IMPREZJA
Weronika Pilacka, kl. 4A, praca pt. IMPREZJA, III Nagroda w konkursie

Daria Wasiak i Weronika Pilacka z klasy 4A PLSP zostały nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Pejzaż – Moje miejsce” zorganizowanym m.in. przez PLSP w Kościelcu. Daria Wasiak zdobyła drugą nagrodę a Weronika Pilacka nagrodę trzecią. Nagrodami są indeksy na studia stacjonarne I-go stopnia na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu.
Uczennice pracują pod czujnym, malarskim i nauczycielskim okiem Wojciecha Juchniewicza. Prezentowane prace zostały wybrane do wystawy pokonkursowej.
Gratulujemy.


Bio-forma

Od 29 października 2021 zapraszamy do Galerii Debiut przy ul. Orłowskiej 8 na wystawę pokonkursową VII Międzynarodowego Biennale Fotografii Szkół Plastycznych - "Bio-forma".

Zdjęcia z otwarcia wystawy i wręczenia nagród laureatom 7. Międzynarodowego Biennale Fotografii Szkół Plastycznych "Bio-forma". Foto: Jacek Michałowski.

Wręczenie nagrody pani Katarzynie Szczodrowskiej
Pani Katarzyna Szczodrowska (nauczycielka rysunku i malarstwa w naszej szkole) odbiera nagrodę

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla Katarzyny Szczodrowskiej

artystki, malarki i fotografki

z okazji 20-lecia pracy twórczej, w uznaniu zasług na rzecz upowszechniania kultury, zaangażowanie w pracę społeczną, kształcenie młodzieży i bogatą działalność artystyczną w Gdańsku.

Otrzęsiny klas pierwszych - 2021 Otrzęsiny klas pierwszych - 2021

15 października 2021 odbyła się zabawa otrzęsin klas pierwszych.
Przeprowadzeniem zabawy otrzęsin zajęła się grupa uczniów z klasy 2C (grupa frtr) przy współpracy klas 2A i 2B oraz Samorządu Uczniowskiego.

zdjęcia: ZSP, Jacek Michałowski i Piotr Zabłocki

4 października 2021
Plakat do wystawy 8 x 4 Maroko

8 x 4 Maroko

8 października o godz. 12.20 zapraszamy do Galerii Debiut na wernisaż nowej wystawy 8 x 4 Maroko. Wystawa 8 x 4 Maroko jest wynikiem pleneru wrażeniowego podczas podróży do Maroka ośmiu kobiet, koleżanek ze szkoly, klasy... . Tytuł nawiązuje do najważniejszej wystawy z naszych młodych lat "4 x Paryż" z 1986 r. która otworzyła nam oczy na świat. Kwadrat jako forma, moduł, rytm w którym zawiera się całość wrażeń (kolor, smak, zapach, ornament) powielony przez różne spojrzenia, rozwiązania plastyczne po majowej podróży do tego bardzo inspirującego miejsca.
Autorki: Beata Harnas, Anna Hrynkiewicz-Szulc, Małgorzata Jakiel-Kusa, Małgorzata Jarocka, Joanna Kania, Joanna Nurowska.
Wystawę będzie można oglądać do 24.10.2021 r. poniedziałek-piątek 10:00-15:00
sobota-niedziela 11:00-16:00
wstęp wolny Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni, ul. Orłowska 8.

fotografie: ZSP - Jacek Michałowski
24 września 2021
24.09 uroczystość nadania imienia Magdaleny Abakanowicz PLSP w Gdyni

Magdalena Abakanowicz patronką naszej szkoły

W dniu dzisiejszym odbyła się w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni uroczystość nadania Szkole imienia wybitnej artystki i absolwentki orłowskiego plastyka, pani profesor Magdaleny Abakanowicz. Wydarzenie połączone było z otwarciem wystawy prac patronki w przestrzeni ART39. Prace zostały wypożyczone ze zbiorów Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, Galerii Starmach i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycję, zatytułowaną "Absolwentka", można oglądać do 31 października 2021 roku.

Akt nadania imienia Magdaleny Abakanowicz oraz uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, autorstwa Adama Arabskiego, odbyły się w z udziałem społeczności szkolnej oraz wielu znamienitych gości. Zaszczycili nas m.in. Wicemarszałek Senatu - Bogdan Borusewicz, Prezydent Gdyni - Wojciech Szczurek, poseł na Sejm RP - Marek Rutka, wizytator regionu pomorskiego - Jacek Markanicz, Prorektor ds. Współpracy i Promocji ASP w Gdańsku - Adam Świerżewski, dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły Marie Curie Gymnasium w Recklinghausen - Christian Passerah, Dyrektor Ogólnokształcacej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku - Sławomir Gidel.
Dokument sygnowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pana prof. Piotra Glińskiego przekazał Wizytator Regionalny CEA pan Jacek Markanicz.
Oprawę artystyczną, będącą interpretacją rzeźb p. Abakanowicz, przygotowali uczniowie Ogólnokształcacej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. W trakcie uroczystości dyrektor Marek Lis wręczył medale okolicznościowe Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, im. Magdaleny Abakanowicz.

Kuratorką wystawy prac Magdaleny Abakanowicz w sali Art39 jest Aleksandra Szwarc. Nad całością wydarzenia czuwała Ewa Manuszewska.

Relacja z wydarzenia na portalu trojmiasto.pl, galeria zdjęć

Relacja z wydarzenia na stronie gdynia.pl

Inne relacje z wydarzenia:
Informacje na wortalu e-teatr.pl
Informacje na stronie mlodagdynia.pl
Informacje na stronie Radia Gdańsk

24 września 2021, uroczystość nadania imienia Magdaleny Abakanowicz Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, foto: ZSP w Gdyni

Wspomnienie byłego Wicedyrektora ZSP ds. artystycznych p. Pawła Domaszewicza ze spotkania w 2005 roku z p. profesor Magdaleną Abakanowicz.
Słyszalne pochrapywanie w tle nagrania nie jest wyrazem uśpienia nagrywającej tę rozmowę Aleksandry Szwarc, tylko odgłosem wydawanym przez suczkę pana Pawła Domaszewicza o wdzięcznym imieniu Duszka, uśpioną spokojnym i miękkim głosem narratora :-)


MAGDALENA ABAKANOWICZ. ABSOLWENTKA.

Sala wystawiennicza "ART 39" w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni, ul. Orłowska 39

Czas trwania wystawy
25.09 - 31.10. 2021 r.
poniedziałek-piątek 11:00-16:00
sobota-niedziela 12:00-17:00
wstęp wolny

Na wystawie znajdą się prace z kolekcji Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, Galerii Starmach i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wernisaż wraz z uroczystością nadania imienia Magdaleny Abakanowicz Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych - 24. 09. 2021 r., godz. 12.00.
Z powodu obostrzeń sanitarnych wstęp na uroczystość 24.09.2021 r. tylko na zaproszenia.

kurator wystawy: Aleksandra Szwarc

Patronat honorowy:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Piotr Gliński
Fundacja Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego
Prezydent Miasta Gdyni - Wojciech Szczurek

Patronat medialny:
trojmiasto.pl

Poniżej:
Układ choreograficzny korespondujący z wystawą prac Magdaleny Abakanowicz w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni. Występują uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Choreografia: Andrzej Morawiec Muzyka i realizacja klipu: Maciej Jarczyński


Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22. ZSP w Gdyni.
foto: Jacek Paluchowski

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Dziś, 1 września br. 350 uczniów naszej szkoły rozpoczęło naukę w piętnastu oddziałach (w tym w 4. klasach pierwszych PLSP). Bieżący rok szkolny jest ostanim rokiem Zespołu Szkół Plastycznych. W kwietniu przed egzaminami maturalnymi pożegnamy ostatnią klasę 6 OSSP z sześcioletniego cyklu nauczania. Od września przyszłego roku nasza szkoła zmieni nazwę na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni.


List Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na rozpoczęcie roku w szkołach artystycznych.

foto: Jacek Michałowski
Fot: archiwum szkolne, lekcja malarstwa - M. Abakanowicz stoi przy sztaludze

Nadanie imienia profesor Magdaleny Abakanowicz PLSP w Gdyni

Uroczystość nadania imienia Pani Magdaleny Abakanowicz Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni odbędzie się 24 września 2021 r. o godzinie 12.00 w budynku przy Orłowskiej 39.

Rada Szkoły przy ZSP wystąpiła do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o nadanie imienia profesor Magdaleny Abakanowicz Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni.

Akt nadania imienia - dokument .pdf

Prezentacja historii Magdaleny Abakanowicz przygotowana przez mgr Magdalenę Jędrzejczak. Format .pdf

Prezentacja pt. "Źródła inspiracji w twórczości Magdaleny Abakanowicz" przygotowana przez dr Monikę Polak. Format .pdf

Film o Magdalenie Abakanowicz przygotowany przez uczniów kl. 5OSSP (Julia Szefler, Julia Wach, Natalia Zenik, Kuba Nowak, Jagna Juras) pod opieką pani Aleksandry Szwarc.


Od 25 czerwca zapraszamy na wystawę 75 lat historii Orłowskiego Plastyka. Wystawę będzie można zobaczyć w obiektach przy ul. Orłowskiej 8 i 39. Wystawa potrwa z przerwą wakacyjną do 1 października br.

List do absolwentów z okazji Jubileuszu 75+

Od ponad półtora roku wszyscy zmagamy się z zagrożeniem pandemią, obostrzeniami oraz błyskawicznie zmieniającymi się warunkami, do których jako społeczność Szkoły, musimy się dostosować i w których musimy funkcjonować. Brutalna codzienność wpłynęła również na zaplanowane na rok ubiegły obchody 75-lecia istnienia Naszej Szkoły. Ze względu na obostrzenia zmuszeni byliśmy przełożyć uroczystość na wrzesień 2021r., jednak i ten termin przez ostatnie miesiące wydawał się być bardzo niepewny i coraz bardziej nierealny.