SZKOŁA PAŃSTWOWA. ROK ZAŁOŻENIA 1945.

3 marca o godzinie 12:30 zapraszamy do Galerii Debiut na otwarcie wystawy prac uczniów ZSP w Gdyni "Martwa natura magiczna" będąca zbiorem prac malarskich po warsztatach "Współczesne aspekty martwej natury w kontekście Akademii Sztuk Pięknych.


Motto:
„Bez natury tworzyć nie mogę”
Leon Wyczółkowski 1852- 1936

Piotr Budziszewski o wystawie:
"Jeszcze, stosunkowo do niedawna wydawało się, że dewiza genialnego malarza realisty sformułowana przed ponad stu laty odejdzie w niepamięć. Być może będzie obowiązywała uczniów, studentów w początkach ich nauki a może jej miejsce zajmie niepodzielnie konceptualizm. Życie jednak płata figle. Natura wygrała, nie dała o sobie zapomnieć. Wystawa poświęcona jest triumfowi świata realnego w różnych jego przejawach, związanych ściśle z praktyką i potrzebami pracy malarskiej. Idea tej prezentacji wynikła wprost z warsztatów prowadzonych dla nauczycieli szkół plastycznych przez wykładowcę ASP w Gdańsku, artystę malarza Marcina Zawickiego. Jego doświadczenia odwołują się do tradycji pracy z makietami, modelami tworzonymi w pracowniach a będących pomocą dla wielu artystów. W zamierzeniu istotą warsztatów było zainspirowanie młodzieży metodami pracy innymi niż to ma na co dzień miejsce a przez to wzbogacenie programu edukacyjnego.
Jeśli widzowi niełatwo będzie doszukać się śladów mistrza Wyczółkowskiego to pewnie dlatego, że nikt dziś nie chodzi w romantycznej pelerynie ani nie ma bliskiego przyjaciela Jacka Malczewskiego, którego na katafalku w ostatnią podróż odprowadzają Parki i Fauny. Prezentowane na wystawie prace to apoteoza natury choć inaczej urządzonej, podporządkowanej człowiekowi tak chętnie tworzącemu swe otoczenie na nowo."
Zespół: Ewa Manuszewska, Wojciech Juchniewicz, Piotr Budziszewski.

Wystawę będzie można oglądać do 25.03.2022r.
poniedziałek-piątek: 10:00-15:00
sobota-niedziela: 11:00-16:00
wstęp wolny
Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni, ul. Orłowska 8.