SZKOŁA PAŃSTWOWA. ROK ZAŁOŻENIA 1945.

ERASMUS+

Organizacja programu i pobytu ze strony polskiej - mgr Anna Skrzyńska

W grudniu 2019 odwiedziło nas 18 uczniów: 6 z Włoch, 6 z Rumunii i 6 z Bułgarii. Przyjechali do Zespołu Szkół Plastycznych w ramach programu Erasmus+. Włoscy koledzy i koleżanki przyjechali w niedzielę wieczorem na lotnisko w Gdańsku. Byli zaskoczeni naszą zimową pogodą oraz, już pozytywnie, swoimi gospodarzami.

Już pierwszego dnia część z nich miała okazję spróbować naszych tradycyjnych potraw, dodatkowo pod koniec ich przyjazdu wszyscy razem udaliśmy się na pierogi. W ciągu tygodnia nasi goście brali udział w specjalnie zorganizowanych dla nich warsztatach fotograficznych, poznawali nieznane im techniki robienia zdjęć i wiele się nauczyli. Resztę naszej 8-dniowej przygody spędziliśmy zwiedzając okolice: Gdańsk, Sopot, Malbork. Każdego dnia po zajęciach lub wycieczce chodziliśmy w różne miejsca w grupach lub parach poznając siebie, nasze tradycje i kulturę, jedzenie i zwyczaje.

Pewnego dnia wszyscy udaliśmy się na lodowisko. Zabraliśmy ich również na naszą wersje Gelato. Chyba jako Polacy podołaliśmy w tej kwestii: byli zachwyceni. Byliśmy na Jarmarku Świątecznym w Gdańsku. Innego dnia 6 z nas zorganizowało sobie wieczór gier. Jeszcze kolejnego - Escape Room. Nikt się nie nudził. W sobotę w nocy pożegnaliśmy naszych przyjaciół na lotnisku z poczuciem, że pomimo zmęczenia było warto i jesteśmy głodni dalszych spotkań.

Tekst - Bożena Młynarska, klasa 4 OSSP