SZKOŁA PAŃSTWOWA. ROK ZAŁOŻENIA 1945.

Galeria Debiut zaprasza na otwarcie wystawy Grzegorza Radeckiego "Wycinanka" 15.11.2019 o godz, 12:30. Wystawę będzie można oglądać do 1.12.2019.

WYCINANKA

"Dzieciństwo miałem beztroskie. Odkąd pamiętam, wakacje spędzałem w rodzinnym domu mojego ojca - u dziadków - w domostwie położonym na uboczu, pośród wysokich drzew, w obrębie dawnej Puszczy Białej. Osada ta leży w zakolu rzeki Narwi, po jej lewej stronie i jest częścią Kurpiowszczyzny, krainy sąsiadującej z Pojezierzem Mazurskim. Ten ubogi teren pokryty ziemią lekką i piaszczystą z mocno przerzedzonymi pozostałościami nieprzebytej dawniej puszczy w postaci sosnowych olchowych i brzozowych lasów, z nieregularnie porozrzucanymi drewnianymi, krytymi strzechą zabudowaniami, które nocą rozświetlały tylko księżyc i nikłe światło lamp naftowych, towarzyszył mojemu dzieciństwu. Później, kiedy zacząłem szukać informacji, dowiedziałem się, że swoją wyjątkowość kraina ta zawdzięcza prężnej i zaradnej grupie, która go zamieszkiwała walcząc o byt na swojej ubogiej ziemi. Kurpie, lud który tu osiadł należy do jednego z najmłodszych zespołów osadniczych na obszarze naszego kraju, jego historia liczy ledwie trzysta lat. Kultura materialna którą wypracował mimo, że niezbyt liczna jest jednak wysokiej próby. Jej przejawy artystyczne, te z oczywistych powodów mnie najbardziej interesujące, to rzeźba, ceramika, wikliniarstwo, kowalstwo i coś co mnie zawsze zachwycało, poprzez bogactwo form i tajemnicę swojego powstawania - misternie wycinane papierowe kompozycje którymi ozdabiano domostwa czyli wycinanki. Prace prezentowane na wystawie są owocem tej fascynacji. Nożyce zamieniłem na nóż, papier na folię i tylko sobie znaną techniką, siłą owego zauroczenia, od pewnego czasu zapełniam kolejne płótna.".

Grzegorz Radecki, dr hab. sztuki , malarz, grafik, nauczyciel akademicki, urodzony 12 marca 1961 r. w Ostródzie. W latach 1981-1986 studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Jerzego Zabłockiego. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kieruje Pracownią Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i grafiką komputerową. Uczestnik wystaw i konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Zdjęcia z wernisażu: Ewa Manuszewska i Jacek Paluchowski.

Galeria Debiut:
poniedziałek - piątek 10:00 - 15:00
sobota - niedziela 11:00 - 16:00

Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni, ul. Orłowska 8