SZKOŁA PAŃSTWOWA. ROK ZAŁOŻENIA 1945.

Galeria zdjęć z wernisażu

Galeria Debiut (ul. Orłowska 8) - zaprasza na wystawę malarstwa i grafiki "JO" - Ola Eibl i Jola Gmur.

Otwarcie wystawy odbędzie się 19.02.2018 r. (poniedziałek) o godzinie 12:20. Wystawę będzie można oglądać do 11.03 w dniach:
wtorek: 9:00-15:00,
środa, czwartek, piątek: 9:00-16:00,
sobota, niedziela: 11:00-16:00,
poniedziałek nieczynne.

 

Kilka słów o uczestnikach wystawy

Ola Eibl

1981 * Berlin
2002 -2006 Universität der Künste Berlin – kierunek Sztuki Piękne oraz Pedagogika Sztuk Pięknych, studia w klasie prof. H.-.J Diehla, prof. V. Stelzmanna, prof. H.-J. Kristahna
2004/05 Accademia di bel Arti Brera Milano, Włochy
2005 Universität Belas Artes Sao Paolo, Brazylia
od 2009 niezależna artystka w Berlinie

Eksperymentuję z barwami i formami często zwracając się ku różnym gatunkom i stylom. Jednak moją uwagę poświęcam przede wszystkim malarstwu olejnemu i grafice. Kompozycje moich obrazów obracają się wokół różnych tematów, zaś koncepcja z reguły określa medium. Z tego względu sięgam zarówno po tusz i pióro jak po farbę olejną. W szczególnych wypadkach moim środkiem wyrazu jest ceramika.

W pracach graficznych koncentruję się przede wszystkim na klasycznych technikach druku, które łączę czasem z technikami cyfrowymi. W swoich pracach korzystam z wysokiej jakości materiałów malarskich, które staram się wykonać sama. Wykorzystuję również zrobione przez siebie blejtramy. Dużą wagę przykładam do wyboru płótna, papieru i ram. Interesują mnie artystyczno-rzemieślnicze aspekty mojej pracy, dzięki czemu mam ciągłą styczność z restauratorami, historykami i znawcami sztuki.

Charakter moich obrazów i grafik dominują wciąż powracające pytania, które stawiamy życiu i z którymi jesteśmy konfrontowani. W bezustannie zmieniającym się świecie odwołują się one do procesów i sprzeczności naszego bytu, które uwidaczniają się zarówno w pozytywnej jak i negatywnej energii. W relacji obopólnych oddziaływań pomiędzy nami i naszą szeroką, wielopłaszczyznową historią sztuki i kultury przeciwstawiam sobie te energie, wprowadzając równowagę w moim malarstwie.

„Malarstwo jest czymś dla duszy i dla intelektu”.

www.ola-eibl.de

 

Jola Gmur

2003 - 2007 - Liceum Plastyczne w Gdyni
2007 -2010 Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Artystyczny: kierunek: Grafika/Multimedia
2010 – 2011 Universite Rennes 2, Departament des Arts Plastiques, Francja
2010 – 2012 Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej, Wydział Artystyczny: kierunek: Grafika Warsztatowa – Litografia

"Granice języka są granicami świata”. Zatem podążając myślą Ludwiga Wittgensteina można dojść do wniosku, że nazwanie “koloru” ściśle wiąże się z naszą wiedzą na jego temat ale też z intuicją poznawczą, dzięki której możliwe jest zinterpretowanie abstrakcyjnego zjawiska. Bo kolor sam w sobie nie istnieje, to że coś nazywamy niebieskim lub czerwonym jest tylko i wyłącznie kodem, którym posługujemy się między sobą aby się wzajemnie zrozumieć. Powiązanie emocjonalne człowieka z kolorem związane jest przede wszystkim ze skojarzeniem, a więc pamięcią i wspomnieniem na dany kolor. Pamięć koduje pewne przeżycia, które tworzą połączenia między sobą jak również różnymi ośrodkami nerwowymi, pobudzanymi przez bodźce zewnętrzne. Znaczy to, że jeśli w świadomości pojawia się jakieś zjawisko, to powstaje tendencja do pojawiania się w świadomości wszystkich skojarzeń, kodów i powiązań, związanych z nim w przeszłości. W ten sposób buduje się skomplikowana sieć połączeń, z których te najsilniejsze skojarzenia pozostają głównymi bodźcami. Oddziaływanie barw na człowieka to przede wszystkim skomplikowany akt psychiczny, wktóry zaangażowany jest cały organizm oraz osobowość patrzącego.

Głównymi technikami, którymi się posługuję to litografia oraz malarstwo olejne.

www.jolgmur.pl
fb/ Polska Republika Litografii