SZKOŁA PAŃSTWOWA. ROK ZAŁOŻENIA 1945.

Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni (ul. Orłowska 8) zaprasza na otwarcie wystaw dwóch gdyńskich fotografików: Małgorzaty Mishy Szury Piwnik pt. "Sułtanat Omanu" oraz Krzysztofa Winciorka - "Bit(Mapa) jako metafora obrazu + DiMANDALE.

Wernisaże wystawy:
24.01.2018 r. (środa) o godzinie 12:20.
Dodatkowe spotkanie z artystami tego samego dnia o godz. 18:00.
Wystawę będzie można oglądać do 10.02.2018 r. od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-16:00 (z wyłączeniem poniedziałków).
Wstęp wolny.

Kilka słów o uczestnikach wystawy

Krzysztof Winciorek

Fotograf, grafik, twórca

Szukający znaczeń w ulotnych momentach,
ukazujący dosadnie w tematach delikatnych,
inspirowany mistrzami i zwykłymi rzeczami,
zgłębiający wnętrza i mierzący ogóły,
rejestrujący banały i sprawy ważne,
realizujący projekty grupowe oraz idee własne.

Urodzony w Gdańsku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w 2006 r. w Pracowni Fotografii Reklamowej Witolda Węgrzyna i dr hab. Jadwigi Okrassy na kierunku: Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia, specjalność: Fotografia na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Aktualnie student na poziomie magisterskim Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej w kierunku Fotografia.

Bit(Mapa) jako metafora obrazu.
Gdzie obraz ma swoje granice?
Czy w kadrze, który wyznacza nam nasz aparatura?
lub w maksymalnej możliwej odległości od przedmiotu obserwacji?
A może w jakości otrzymywanego obrazu bądź ilości jego różnorodnej interpretacji?
Gdzie i kiedy kończy się ruch naszego oka i czy coś nam go ogranicza?
Praca powstała w ramach III Pracowni Fotografii dr hab. Sławomira Decyka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
DiMANDALE, w pełni znaczenia Digital Mandala, są motywem znalezionym na styku sfer przechodzenia impulsów elektromagnetycznych z zewnątrz do wewnątrz i z powrotem, od wewnątrz ku zewnętrzu. By działało, musi tak wyglądać; tak wygląda, więc dlatego działa. Figury te funkcjonują pod skorupą prawie każdego urządzenia, którym dziś dysponuje gatunek homo electronicus. Dzięki przetwarzanym impulsom pozwalają na komunikowanie i przesyłanie energii zaspokajając nasze zewnętrzne i wewnętrzne potrzeby jako technologicznie uzależnionego gatunku. Uświadomienie sił działania mandali jest odmienne dla każdego z nas. Kiedy jedni czerpią moc, jaka drzemie w medytacji podczas ich tworzenia pomagając w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej, inni nie doświadczą tego fenomenu z powodu ignorancji lub braku zrozumienia.

 

Małgorzata Misha Szura Piwnik

gdynianka, absolwentka orłowskiego Liceum Plastycznego.

"Fotografia jest dla mnie medium pozwalającym uchwycić moment i wyrazić swoje odczucia. W mojej czwartej podróży po Omanie starałam się łapać chwile codzienności i zamykać w kadrze, a ludzie których spotkałam w drodze dopełniają pejzaż i stają się częścią mojej historii. Część omańskich fotografii była wyróżniona przez National Geographic Polska i National Geographic Abu Dhabi. Moje prace były publikowane między innymi w magazynie Digital Camera, Szum, e-Flux NY. Brałam udział w wielu wystawach zbiorowych. Wystawa “Oman, spotkania w drodze” miały swoja premierę w 2017 roku w Krakowie podczas Dni Arabskich".