SZKOŁA PAŃSTWOWA. ROK ZAŁOŻENIA 1945.

Od 14 września 2018 nowa wystawa w Galerii Debiut.

Serdecznie zapraszamy w imieniu Galerii Debiut w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni (ul. Orłowska 8) na wernisaż dwóch wystaw - Julity Wiench i Mariusza Mielęckiego 14.09.2018 o godz. 12:20 .

Wystawy będzie można oglądać do 30.09.2018 r. od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-15:00, oraz w sobotę i niedzielę w godz. 11:00-16:00. Wstęp wolny.

Kilka słów o uczestnikach wystawy

Julita Wiench


Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni doc. Jerzego Krechowicza obroniła w roku 1986. Aneks do dyplomu z grafiki artystycznej (litografii) wykonała pod kierunkiem doc. Czesława Tumielewicza. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją książkową, projektuje plakaty. Autorka 22 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Brała udział w ponad 70 wystawach zbiorowych na terenie Polski, Niemiec, Francji, Szwecji, Włoch, Litwy i Ukrainy. Uczestniczyła w międzynarodowych programach artystycznych: "Kontakt Direkt" (Szwecja-Polska 1999-2000), "Soutine Dienos" (Litwa-Polska 2005) oraz "Kochajmy Warmię" (Polska-Niemcy-Francja-Włochy 2005-2007). Laureatka nagród za ilustrację, plakat i rysunek, w 2009 roku otrzymała Grand Prix na VI Olsztyńskim Biennale Plastyki. W 2007 roku uzyskała stypendium artystyczne Rady Miast Olsztyn, a w 2009 roku stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.W ramach tego stypendium przygotowała wystawę swoich obrazów i rysunków w siedzibie Rady Europy w Strasbourgu.W 2010 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Olsztyna za całokształt pracy twórczej w dziedzinie plastyki. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Regionalnego w Stęszewie oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”.

 

Mariusz Mielęcki


Ur. w 1956 r. w Gdyni, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie.

Wystawy:
Liczne wystawy indywidualne za granicą, między innymi w Niemczech (m.in. Rastede Galeria, Centrum Ludwiga w Kolonii) i Holandii (m.in. Brielle, Middelharnis, Oude-Tonge, Delft). W Polsce zaczął wystawiać od 2003 . - „Art Cinema – Malarze Teatru“ BWA Jelenia Góra, 2003 - Agnieszka Topolnicka – Mielęcka rzeźba, Mariusz Mielęcki malarstwo”, Dom C. i G. Hauptmannów Szklarska Poręba 2007, Galeria MY, Jablonec, Czechy 2008, Galeria Promocje, ODK, Jelenia Góra 2008 - Indywidualna wystawa rodziny Mielęckich w ramach projektu „Między Biegunami. Polskie kolonie artystyczne na Biennale Filmu i Sztuki. Worpswede 2013.” - indywidyalna wystawa, BWA Jelenia Góra, 2013 -Nie- Widoki, O pejzażu współcześnie, BWA Bielsko-Biała, 2014 - wystawy zbiorowe Stowrzyszenia Nowy Młyn (Karpacz, Bukowiec, Görlitz) - wystawa zbiorowa na 40-lecie BWA Jelenia Góra, 2017

Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii. Praca w zbiorch Muzeum Garharta I Carla Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Współzałożyciel i scenograf Teatru Cinema. Jako scenograf współpracował także przy dwóch realizacjach z Katarzyną Kozyrą: „Opowieść zimowa“ w Michałowicach i „Opowieść letnia“ w Kwieciszowicach. Film o życiu i twórczości M. Mielęckiego dla TYP Kultura z cyklu „Dolny Śląsk. Do zobaczenia”, „Niedokończony portret artysty”, 2015

Na początku drogi twórczej stworzył szereg obrazów i rzeźbiarsko przestrzennych. W Michałowicach zajmował się malarstwem i scenografią. Tu powstał cykl „Gotyckie sny“, nie tylko stylizacją i symboliką, również techniką nawiązujący do sztuki średniowiecznej. Do jego najbardziej znanych obrazów należą „Gotyckie sny”. W Kwieciszowicach tworzy cykle „Zabawy świętych“ i „Rodzina Polska“, tematycznie nieco żartobliwie nawiązujące do wiejskiej ludowości, stylistycznie - do ludowego malarstwa na szkle. W swoich pracach wraca do dawnych pomysłów, łączy malarstwo i rzeźbę. Projektuje plakaty. Mieszka i tworzy w Popielówku na Pogórzu Izerskim, gdzie z żoną Agnieszką prowadzi autorska galerię.

 

Zdjęcia z wernisażu wystawy